K vyřešení je potřeba IQ alespoň 115: Jen inteligentní jedinec najde na obrázcích všechny rozdíly do 20 sekund

Historie kosmonautiky zahrnuje i některé bizarní události – první bulharský kosmonaut si třeba musel změnit jméno. A mezi těmito obrázky se nachází hned dva rozdíly.

i Zdroj fotografie: Ondřej Štěpánek, pro Vědaživě
                   

Druhá polovina 70. let byla v zemích východního bloku ve znamení programu Interkosmos, který zrovna vybíral adepta. Dnes můžeme hrdě prohlásit, že jako třetí národnost se do vesmíru dostal Čechoslovák. Pak to byl Polák a nakonec občan NDR. Tím skončilo první kolo tohoto programu. V krátkých rozestupech však měly následovat další státy. Roku 1977 tak začal nábor i v rámci Bulharska, z něhož vyšel vítězně major Georgi Kakalov.

Příjmení, které mělo nést smůlu

Druhým na pásce byl nadporučík Alexandr Alexandrov. Majorovo příjmení se ovšem časem stalo přítěží. Protože jsme vybaveni porozuměním slovanským jazykům, konotace je poměrně zřetelná. Opravdu to tak nezní jako někdo, kdo by měl ve jménu národů dobývat vesmírné prostory. Po absolvování výcviku a rozdělení do hlavních a záložních dvojic tak přišel od velení naprosto absurdní požadavek. Ještě před ním ale najděte dva prvky, kterými se obrázky odlišují.

iZdroj fotografie: Ondřej Štěpánek, pro Vědaživě

V Bulharsku není příjmení Kakalov nijak zvláštní. Sověti s ním ale měli značný problém. Major byl tedy jasně vyzván k jeho změně. Ačkoli přišla výzva jakoby z bulharské strany, jasně za tím stál SSSR. Zvolil si tedy „Ivanov“, což odkazovalo k jeho otci. Celkem významný rod Kakalovů tím přišel o možnost záznamu v bulharské historii. Pravda, asi je to spíš dobře. Jak víme, let neskončil zrovna podle představ, po 2 dnech museli nouzově přistát.

Dokážete na těchto 2 obrázcích najít všechny rozdíly do 7 sekund? Oční rébus úspěšně rozluští málokdo

Nouzové přistání výpravy

Kvůli závadě na motoru nebylo možné spojení se stanicí, plánovaná mise měla přitom trvat celých devět dní. Sojuz 33 se tak v dubnu roku 1979 nouzově vrátil. Je také otázkou reakce na expedici, která jen těsně nevyústila v něco tragičtějšího. Sovětští i zahraniční novináři by se totiž nejspíš chytli skutečnosti, že jeden z členů posádky měl původně příjmení naznačující velmi špatný průběh čehokoli. Let tak trval jen 47 hodin. Georgij poté dosáhl hodnosti generálmajora.

iZdroj fotografie: Ondřej Štěpánek, pro Vědaživě

Tápete? Podívejte se na odrazy na skle a půlměsíc v rohu. Tyto drobné detaily většině lidí uniknou, ale obzvlášť pečliví pozorovatelé je dokáží odhalit. Rozhodně neuškodí potrénovat svůj mozek při řešení dalších hádanek, je to zábava a rozvíjíte tak své kognitivní dovednosti.

Jak moc vám dal rébus zabrat?

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Zobrazit další články