Mýty a fakta o dávných morových lékařích

Všichni jistě známe vzhled morových doktorů. Nejtypičtější pro ně je jejich maska s dlouhým protaženým nosem. Jak šel čas, tradovali se o nich různé fámy, které ne vždy byly pravdivé.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Proto si dnes přiblížíme pravdy a nepravdy, které se o nich tradují.

Mnohem později, než si myslíme

Po nesčetných referencích na tyto doktory, ať už ve hrách či ve filmech, si můžeme myslet, že s námi byli už od středověku. Přesněji od dob Černé smrti. To však není pravda. První častější zmínky o léčitelích s touto příznačnou maskou, naolejovanou kůží a brýlemi se objevují až mnohem později.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Zvolené oblečení mělo svůj praktický význam

K čemu zobáky

Nejstarší zmínka o jejich příznačném kostýmu pochází z poloviny sedmnáctého století z Paříže. Tehdy se ale spíše jednalo pouze o opatření proti šíření nákazy dotykem nikoli vzduchem. To se však po čase změnilo a k obleku přibyla i maska, která byla:

  • Dlouhá přibližně patnáct centimetrů
  • Naplněna parfémy a bylinami

Z vlastností této masky můžeme tedy jasně vyčíst, že se jednalo o ochranu proti nákaze ze vzduchu. Dle satirické rytiny z roku 1656 zvané „Doktor Schnabel von Rom“, jsou moroví lékaři popisováni pouze jako lidé, kteří nedělají nic jiného, než že děsí lidi a berou si peníze od nakažených či dokonce mrtvých. Toto však není jediné vyobrazení těchto doktorů. Jejich další vyobrazení můžeme zpozorovat na různých historických obrazech.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Lékaři jsou známými postavami historie

Pokusy léčby

Stejně jako se měnily myšlenky o tom, jak by se nemoc mohla šířit, tak se také měnili oděvy doktorů a způsoby, jakými se pokoušeli vyléčit pacienty. I přes nedostatek doktorů a neznalost šíření či léčení viru, se snažili moroví doktoři vnést do životů lidí naději. Kvůli nedostatečným znalostem byl mor velmi často chybně definován.

Z tohoto důvodu nemohla být správně provedena léčba, neboť pokud špatně definujete to, co léčíte, tak samotná léčba bude velmi pravděpodobně neproveditelná. Mnohdy se i stávalo, že lékaři používali k pochopení nemoci astrologii, která byla tehdy brána jako velmi vážená odnož vědy.

V důsledku rozložení planet došli k názoru, že je mor šířen větrem a z tohoto tvrzení se také odvozovala následná léčba. Ve starých dobách byla totiž většina přesvědčena, že morem je nakažen vzduch, který v sobě tito lidé nakažení morem mají, a z tohoto důvodu se nemocní léčili pomocí různých látek, které vydávali různé vůně. Vdechování těchto vůní mělo způsobit uzdravení člověka.

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články