Záhadný labyrint na ostrově Modré panny: Dodnes nikdo neví, jak vlastně vznikl

Blå Jungfrun, ostrov majestátně vyčnívající v Baltském moři, poutá pozornost místních obyvatel i turistů svým záhadným kouzlem a bohatou pověstí.

Ostrov modré panny i Zdroj fotografie: Pål-Nils Nilsson / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ostrov Blå Jungfrun

Neuvěřitelný kamenný labyrint, nazývaný „Švédská modrá panna“, zůstává vědeckým tajemstvím, jehož původ zůstává neznámý. Tento neobydlený ostrov v Kalmarském průlivu na východním pobřeží Švédska obklopují zajímavé příběhy a stojí 86 metrů nad mořem a 130 metrů nad mořským dnem. Při pohledu na tuto záhadnou lokalitu se otevírá fascinující kombinace geologických unikátů, folklóru a snahy o ochranu přírodního a kulturního dědictví. 

Pověry a folklory

Ostrov Blå Jungfrun, známý také jako Modrá panna, vyniká výrazným modrošedým odstínem díky přítomnosti modrých diabasových skalních útvarů, které vznikly před 1,8 miliardami let. Tyto unikátní geologické útvary tvoří neobyčejnou krajinu ostrova. Kromě toho je ostrov opředen folklórními tradicemi a pověrami, které ho spojují s čarodějnicemi, ďáblem a Modrou pannou. Ostrov byl považován za posvátné místo, a věřilo se, že vstup na něj přináší neštěstí, pokud se nedodrží určitá rituální opatření. Námořníci před příjezdem házeli mince nebo přinášeli oběti, aby si zajistili přízeň Modré panny a bezpečnou plavbu.

Ostrov modré panny i

Oblíbené místo turistů

I dnes vyvolává respekt, a návštěvníci jsou varováni, aby neodbočovali z cest a vyhýbali se pobytu na ostrově po setmění. Významným prvkem ostrova je Trolleborgský labyrint, největší ve Švédsku, spojovaný s mýty o plodnosti a štěstí. Existují teorie, že labyrint by mohl sloužit jako vchod do obydlí trollů a bájných bytostí, ale jeho přesný vznik zůstává nejasný. Archeologové objevili v jeskyních Modré panny rituální prvky, které by mohly sahat až do doby kolem 7 000 let př. n. l. Ostrov Blå Jungfrun byl vyhlášen národním parkem v roce 1926, a od té doby byly podniknuty kroky k ochraně jeho přírodních a historických hodnot. 

Vědci, geologové a antropologové zkoumají tuto záhadnou lokalitu, která představuje spojení přírody, mytologie a kulturního dědictví. Folklór a geologické zázraky ostrova Blå Jungfrun lákají pozornost badatelů, kteří se snaží odhalit tajemství tohoto místa. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články