Spánek na podlaze není jen pro vězně a lidi bez domova. Ve skutečnosti uleví od bolesti zad a zlepší krevní cirkulaci

Spát na tvrdé podlaze v momentě, kdy máte pár kroků od sebe pohodlnou postel, zní jako šílenství. Navzdory určitému poklesu komfortu jde o zvyk prospěšný vašemu zdraví.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zlepšení imunitního systému, větší kapacita plic a také redukce případných bolestí zad. To jsou jen některé přínosy toho, když začnete spát na zemi. Pokud se ovšem k takovému kroku rozhodnete kvůli konkrétním zdravotním problémům, proberte případné přínosy a rizika nejdříve s vlastním doktorem. Neuvážené zkoušení tohoto způsob odpočinku může způsobit více potíží, než kolik se jich skrze spánek na podlaze snažíte vyřešit.

Zlepšení cirkulace a narovnání páteře

Při spánku na podlaze je vaše tělesná váha rovnoměrně rozprostřena. To znamená méně zátěže na boky, bederní páteř a také ramena. Krev tak může po těle volně proudit po celou noc, což udržuje vaše orgány neustále v perfektní aktivitě. Efektivní krevní oběh také lépe hospodaří s kyslíkem, což umožňuje správnou funkci srdce, plic a svalstva. Stejně tak bílé krvinky jsou pak po těle roznášeny přesně podle aktuální potřeby.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Během dne se často hrbíme, protože držení páteře rovně je pro nás bolestivé. Právě spánek na zemi ji pomáhá natáhnout a srovnat páteř s krkem. Tato kombinace může vést k mnohem rovnějšímu postoji, který zase odlehčuje krku i ramenům. Navíc snižuje výskyt migrén i bolestí hlavy, bolestí kloubů a skoliózy. Správné držení těla člověka udržuje v celkové kondici, což ústí v lepší výkon plic, více energie a také lepší náladu a spokojenost se sebou samým.

Úleva od bolesti zad i projevů ischiasu

Opuštění vaší pohodlné postele a nalezení alternativy na tvrdé podlaze vám může – v některých případech – ulevit od dlouhodobé bolesti. Na pevném povrchu se totiž vaše tělo nebude tolik kroutit do nepřirozených poloh a páteř zůstane krásně srovnaná. Nejvíce z toho budou těžit ti, kteří spí na břiše nebo na zádech. Spáči preferující polohu na boku užijí nějaký polštář navíc, který jim podepře boky a ramena, aby měli obdobně příjemnou zkušenost.

iZdroj fotografie: Pxhere

Trpíte-li na ischias čili podráždění sedacího nervu, spánek hraje ve vašem životě podstatnou roli. Tento problém se totiž projevuje hlavně ráno, a to výrazným nepohodlím. Obvykle k tomu dochází proto, že spánková pozice způsobuje zvýšený tlak na postiženou oblast a opírá se přímo do konkrétních nervů. Spánek na podlaze je tudíž dobrou prevencí právě tohoto nastavení. Tím pádem se dost možná po hodně dlouhé době vyspíte opravdu klidně.

Více odpočinku pro tělo, ale zhoršení alergií

Komfortní a vyhřátá postel nás většinou ráno přímo svádí k zamáčknutí budíku a prodloužení pobytu na lůžku. I když to zní jako zcela nevinný návyk, tato ranní rutina může spánkový cyklus kompletně narušit. To pak vede k dalším problémům, jako například slabší imunitě. Tvrdá podlaha není rozhodně tak pohodlná. Tělo dostane na druhou stranu opravdu vydatný odpočinek a pravděpodobně budete mít po celý den více energie i lepší náladu.

iZdroj fotografie: Pxhere

Jestli trpíte na alergie a máte dýchací potíže, raději v pohodlí vašeho původního lože zůstaňte. Na podlaze je totiž mnohem více prachu, mrtvých kožních buněk a dalších částic, které vám při vašich problémech jen přitíží. Nemá cenu se probouzet se zarudlýma očima, plným nosem a celou noc kýchat, protože to není cesta k řádnému odpočinku. Ze stálejšího kontaktu kůže s podlahou si můžete navíc odnést i vyrážky.

Při jakých příležitostech jste spali na podlaze? Jak na to vzpomínáte?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Zobrazit další články