Nošení sluchátek stojí za častými bolestmi hlavy a nenávratně poškozuje sluch. Jak se rizikům vyvarovat?

Nošení sluchátek, ať už k poslechu hudby či komunikaci s ostatními, se stalo nedílnou součástí našich životů. Může mít ale negativní vliv na naše zdraví.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jen málokdo už si dnes dokáže představit svůj život bez sluchátek. Ty používáme k poslechu hudby, pokud není žádoucí ji mít puštěnou nahlas, nebo třeba během práce doma na home office, případně přímo na pracovišti. Sluchátka, stejně tak jako spousta dalších elektronických přístrojů, mohou mít negativní vliv na naše tělo, pokud si dopřáváme hlasitou hudbu po delší dobu. Negativním účinkům na lidský organismus se věnoval ve své studii například Sunny Sachdeva.

Rozvinutí poruchy sluchu

V případě, že sluchátka používáte na pravidelné bázi a denně si užíváte hudbu na maximální hlasitost, může se u vás projevit porucha sluchu. Podle vědeckých studií by většina mladých lidí měla být schopna zachytit zvuky o frekvenci 17 kilohertzů, což je frekvence, kterou můžeme přirovnat ke bzučení komára. Výsledky ale ukazují, že stále více mladých lidí takové zvuky vůbec neslyší. Sluchové buňky, kterých máme při narození 15 000, není možné obnovit.

iZdroj fotografie: Pexels

Pokud si tedy své sluchové buňky nevratně poškodíme, nemohou se regenerovat a přijdeme o ně. Teorií je, že ztráta sluchových buněk u mladých lidí je způsobena častým používáním sluchátek a posloucháním hudby na nejvyšší hlasitost. Časté nošení sluchátek také může způsobit zvýšenou tvorbu ušního mazu. Ucho se jednak snaží chránit, ale zároveň sluchátka brání přirozenému odstranění mazu z ucha. Ušní pecky také mohou maz zatlačovat hlouběji do ušního kanálku a ztížit tak jeho odstranění.

Bolesti hlavy či zhoršení migrény

Časté nošení sluchátek ale kromě poškození sluchu může způsobit řadu dalších zdravotních problémů. Pokud svou hlavu častěji vystavujeme tlaku, mohou se nám v důsledku toho začít objevovat bolesti hlavy. Sluchátka totiž mohou tlačit nejen na hlavu a spánky, ale také stlačovat vnitřní ucho. Pokud navíc trpíte na migrény, časté nošení sluchátek může zvýšit frekvenci jejich výskytů a také intenzitu, s jakou se migréna projeví.

iZdroj fotografie: Pexels

Vlivem tlaku na hlavu a vnitřní ucho se ve výjimečných případech může objevit stav zvaný vertigo. Jedná se o pocit, při kterém se vám začne točit hlava, můžete cítit vlnění, pohyb a ztrácet rovnováhu. Točení hlavy může způsobit kromě tlaku poslech hudby na nejvyšší hlasitost. Časté nošení sluchátek také může způsobit nepříjemné šumění či pískání v uších. Každý z nás má jinak citlivý organismus, proto je dobré dbát na varovná znamení, které nám naše tělo dává.

Vyrážka a zhoršení akné

Pokud nosíte sluchátka například při cvičení, dopřáváte tak živnou půdu bakteriím, které se pod sluchátky na zpocené kůži začnou hromadit. Kromě pupínků přímo v uších, které jsou nepříjemným důsledkem hromadění ušního mazu, se může akné vyskytnou také v okolí uší. Pokud tedy sluchátka využíváte na denní bázi, dopřejte jim pravidelnou očistu hygienickým desinfekčním gelem, abyste předešli těmto nepříjemným kožním projevům.

Jak často používáte sluchátka vy?

Zdroj: BrightSide, ResearchGate

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Zobrazit další články