15 minut chůze denně obrátí váš život vzhůru nohama. Všelék, který vás zbaví chemie a zbytečných lékařských návštěv

Především lidé se sedavým zaměstnáním by měli dbát na dostatek pohybu – ideální je pravidelná chůze. Důvodů, proč je tato aktivita blahodárná pro zdraví, je hodně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Abyste si udržovali pevné zdraví a neměli zbytečné problémy, stačí se zaměřit na tři základní věci. Jsou to zdravá strava, dostatečný spánek a chůze, o které bude celý dnešní článek. Již 15 až 30 minut této aktivity každý den může zlepšit nejen váš vzhled, ale celkový zdravotní stav. Vždyť i sám Hippokrates řekl: „Chůze je pro člověka nejlepší lék.“

Pozitivní změny odehrávající se ve vašem mozku

Ukázalo se, že pravidelná chůze může nejen předcházet předčasné demenci, ale také snižuje riziko Alzheimerovy choroby a je celkově prospěšná pro vaše duševní zdraví. Navíc vám pomůže zbavit se stresu a z dlouhodobého hlediska udrží vaše endorfiny na vysoké úrovni.

iZdroj fotografie: Freepik

Zlepšení vašeho zraku

Možná by vás to ani nenapadlo, ale v tomto případě je zdraví vašich očí ovlivněno nohami. Ukázalo se totiž, že pravidelná chůze prospívá i našemu zraku. Dokonce může pomoci i v boji proti glaukomu, jelikož snižuje celkový tlak v očích.

Prevence vůči srdečním chorobám

Co se týče prevence výskytu různých srdečních chorob a mrtvice, je chůze účinná skoro stejně jako běh. Tato aktivita totiž snižuje vysoký krevní tlak, hladinu cholesterolu a zlepšuje celkový krevní oběh.

iZdroj fotografie: Freepik

Můžete pocítit zvýšený objem plic

Chůze je aerobní cvičení, které vám pomůže zvýšit průtok kyslíku v krevním oběhu a zároveň procvičuje vaše plíce. Také eliminuje toxiny a přebytečný odpad. Navíc mohou být zmírněny některé příznaky spojené s plicními chorobami, a to právě díky hlubšímu dýchání.

Blahodárné účinky na slinivku břišní

Je tomu možná těžké uvěřit, ale co se prevence cukrovky týče, je pravidelná chůze dokonce účinnější než běh. V jednom výzkumu trvajícím 6 měsíců dosáhla skupina chodců až šestkrát lepších výsledků glukózové tolerance než skupina chodců.

iZdroj fotografie: Freepik

Zlepšuje vaše trávení

Třicet minut každodenní chůze vám pomůže k lepšímu trávení a zabrání nepříjemnostem, jako je zácpa, jelikož reguluje střevní pohyby. Navíc vám může do budoucna pomoci předejít rakovině tlustého střeva.

Budete mít více vyrýsované svalstvo

Mírného vyrýsování svalů a úbytku hmotnosti v případě nadváhy lze dosáhnout i chůzí. Takových 10 000 kroků denně se totiž vyrovná cvičení v tělocvičně, zvláště když si procházku ozvláštníte nějakými kopci. Navíc vám nezpůsobí bolesti svalů, tudíž můžete chodit každý den.

iZdroj fotografie: Freepik

Pomáhá ke zpevnění kostí a kloubů

Chůze vám dokáže nejen zajistit větší pohyblivost kloubů, ale dokonce pomáhá zabránit ztrátě kostní hmoty a také snižuje riziko zlomenin. Kromě toho vám pomůže se ztuhlými svaly a záněty. Abyste tohoto efektu dosáhli, doporučuje se denně chodit okolo 30 minut.

Úleva od bolesti zad

Pokud trpíte na silné bolesti zad při náročnějších cvičeních, je pro vás pravidelná chůze tou správnou volbou. Jelikož se jedná o přirozenou, a tedy poměrně šetrnou aktivitu, nebude vám způsobovat bolest a nepohodlí, jako tomu může být v případě běhu. Také vám pomůže k lepšímu držení těla a flexibilitě, což je pro zdravou páteř velmi důležité.

iZdroj fotografie: Freepik

Uklidnění pro vaši mysl

Věděli jste, že pravidelná chůze zlepšuje u pacientů s vážnými depresivními poruchami příznaky jejich psychických obtíží? Pokud jste tedy vyčerpaní či vystresovaní, určitě pomůže i vám. Když si navíc k procházce přiberete nějakého kamaráda či partnera, tento efekt se zněkolikanásobí.

Zdroj: Brightside

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Zobrazit další články