Lochneska aneb Nejslavnější kryptid světa: Co by pro lid reálně znamenala její opravdová existence?

Kryptidi jsou živočichové, o jejichž existenci neexistují nezvratné důkazy. Obor se jmenuje kryptozoologie, mnozí zoologové ho neuznávají a pro další je dokonce pseudovědou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vítejte ve Skotsku, domově sladové skotské, kiltů a také mořských příšer. Je načase podrobit zevrubnému zkoumání Lochnesskou nestvůru, Lochnesku nebo Nessie, jak se jí také něžně říká. Co je to vlastně za druh? Co tento tvor žere? A jak by se změnil náš život v případě, že bychom ji opravdu našli? Lochnesská nestvůra má být obří vodní tvor sídlící v jezeře Loch Ness na území Skotska. Jde o nejspíše nejslavnějšího kryptida světa.

Mánie počáteční fotky

Zprávy o Nessie jdou až do neuvěřitelného roku 565, mezinárodní senzací se stala ovšem až po ikonické fotce pořízené doktorem Robertem Kennethem Wilsonem. Má být asi 2,5 metru dlouhá a připomíná draka nebo prehistorické monstrum. Podle některých zkazek jde dokonce o plesiosaura, mořského plaza, který vyhynul v době přibližně před 65,5 miliony let. Pokud by tedy Nessie skutečně jezero obývala, s jakým tvorem bychom měli co do činění?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Sázíme nikoli na nějakého prehistorického ještěra, ale obřího úhoře. A jestli je Nessie takovým úhořem, bude nejspíše masožravá. Její jídelníček tak budou tvořit místní ryby a jakýkoli další malý obratlovec, kterého najde. Bude tak hledat štiky, pstruhy, koljušky, střevle a další přirozené obyvatele místních vod. Když bude dost velká, možná se pustí i do nějakého nešťastného jelena nebo vydry, kteří se vyskytnou dostatečně blízko.

Dopad na lidské životy

Dost ale o obyvatelích vodního tělesa. Jak by nález a potvrzení Lochnesky ovlivnily lidské životy? Jak bychom se vůbec vyrovnali s něčím takovým? Nemusíme vlastně ani moc hádat, protože skotská vláda má pro tento případ připravený konkrétní postup. V roce 2001 totiž agentura starající se o národní přírodní dědictví – NatureScott – připravila instrukce pro případ, že někdo opravdu Lochnesku objeví. Co se tedy bude dít?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dokument uvádí, že prvním krokem bude odebrání vzorku DNA, aby byla konečně identifikována. Takže budou na chudince Nessie experimentovat? Naštěstí ne. Instrukce uvádí, že po odběru bude Lochneska vypuštěna opět do jezera. Aby to bylo ještě přijatelnější, postup výslovně uvádí, že bez ohledu na určený druh bude tvor chráněn před jakoukoli újmou. To je klíčové, protože událost nepochybně přiláká lovce a pytláky.

Hlava na černém trhu?

Můžeme si jen představovat, jakou senzaci by vycpaná hlava Lochnesky vyvolala na černém trhu. Jak by se ovšem chráněná Nessie odvděčila obyvatelům Skotska? No, lokalita by se nepochybně stala zlatým dolem. Už teď Nessie přispívá do státní kasy Skotska částkou 41 milionů liber (přes miliardu korun) každý rok. S potvrzením její existence a reálnou možností tohoto tvora vidět by částka vystřelila mnohem výše.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Už teď přichází k jezeru turisté v davech, z čehož těží hotely, suvenýry a místní ekonomika jako celek. Problém je, že tato pozornost by oblast nejspíš přetížila, stejně jako samotný ekosystém jezera. Zřejmě by to skončilo modelem safari, kde není možná interakce se zvířetem. Je tedy možné, že Nessie tam někde dlí? Popravdě mnoho dnešních běžných zvířat také bylo kdysi legendami. Pokud je ale ona skutečná, dost možná jsou další velicí tvorové taky.

Jaký je váš postoj k údajné existenci tohoto kryptida?

Zdroj: WhatIfShow

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Zobrazit další články