Byl objeven zcela nový druh gigantického žraloka. Jde o pravěký druh starý 91 milionů let

Vědci objevili v Kansasu na farmě druh obřího žraloka starého 91 milionů let. Tato oblast byla kdysi pod vodou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hluboko v srdci severního Kansasu odkryli badatelé farmářskou půdu, která byla kdysi oceánem. Nakonec našli zcela nový druh žraloka, který plaval pod hladinou v době před 91 miliony let. Během období pozdní křídy byly oblast Ameriky, kterou známe jako Velké pláně, pod hladinou oceánu. Zkoumaná oblast Kansasu se pak nacházela na východní hranici tohoto vodstva, které archeologové zkoumali.

Tam, kde byl kdysi oceán

A stejně jako se oceány hemží životem dneska, bylo tomu i u starověkých vodních proudů. A žraloci byli tehdy stejní vodní predátoři jako v dnešních dnech. Vědci zde pravděpodobně odkryli pozůstatky prehistorického žraloka, druhu známého jako Credotus crassidens, jehož výskyt sahá od Anglie po Severní Ameriku. Srovnání zubů ovšem ukázalo, že se jedná o zcela nový druh tohoto žraloka, který se proto jmenuje Cretodus houghtonorum.

Jméno je poctou Keithu a Deborah Houghtonovým, kterým patří půda, kde byl druh nalezen a kteří ho věnovali muzeu. Tento prehistorický žralok byl větší než Velký bílý, což ukazuje právě analýza zubů. Oba druhy už jsou vyhynulé, ovšem vzorky odhalují ještě více. Tým odhadl délku na cca 5 metrů, přičemž mohl dosahovat i necelých sedmi. Velký bílý žralok, zvaný také Hlubinný modrý, se délkou odhaduje na čistých 6 metrů.

Hrozba dnešního vyhynutí

Žraloci jsou dnes velmi ohroženým druhem hlavně z důvodů požadavku na polévku z jejich šupin. Jenže jejich zmizení ze struktury v ekosystému by celý oceán uvedlo do stravu naprostého chaosu. Nově objevený druh se stejně jako dnešní žraloci nevyhnul v potravě ani kanibalismu. Nejzajímavější částí nálezu byl ale pohled na události, které se děly před 91 miliony let a do kterých díky kostem bylo možné nahlédnout.

iZdroj: Se souhlasem DePaul University

V místě nálezu totiž došlo ke vzájemnému pozření mezi několika příbuznými druhy žraloků. Což je vzrušující vhled do tehdejších poměrů a ukazuje jasný „sněz nebo budeš sněden“ princip přežití ve starém světě. Tehdejší vody byly zkrátka velmi rizikové nejspíš pro jakýkoli druh, který je obýval. Vědci doufají v dobrou vůli majitelů půdy v Kansasu, protože chtějí rozhodně ve zkoumání místního terénu pokračovat a vyplnit další mezery v historii planety.

Zdroj: AncientCode

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Zobrazit další články