Finští vojáci utíkali na lyžích před Rusy. Jeden spolykal zásoby pervitinu pro celou jednotku, aby ujel 402 kilometrů a unikl

Dne 18. března roku 1944 se finská vojenská patrola na lyžích ocitla za ruskou linií, kde byli vojáci přepadeni. Během následujícího boje se jim podařilo uprchnout.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Ruští vojáci je ovšem nadále pronásledovali a probíhala tak stará dobrá honička na lyžích. Situace pro Finy, kteří byli stále na cizím území, nevypadala rozhodně dobře. Když už se blížilo vyčerpání, vzpomněl si voják Aimo Koivunen na jejich zásoby pervitinu (jinak také známého jako metamfetamin). Ty byly celé v jeho kapsách, droga byla vojákům přidělována kvůli bdělosti na hlídkách. Aimo spolkl celou zásobu jako Pepek námořník plechovku špenátu.

Jeden nadrogovaný Fin proti Rusům

Upřímně, nechtěl si vzít sám všechno. Když jste ale na lyžích a pronásledují vás Rusové, je odpočet pilulek dost obtížný. Zvláště tehdy, pokud máte palčáky. Není tedy nic překvapujícího, že se mu záhy vrátila veškerá energie. Ostatně co taky čekat při 30násobku dávky, která pro něj byla reálně určená. Koivunen vedl zbytek vojáků a pro všechny kolem prolamoval sníh, čímž znatelně zvýšil rychlost úniku.

Nemůžete se ale takto masivně předávkovat pervitinem a čekat, že jediným vedlejším efektem bude, že budete „fakt dobří na lyžích“. Záhy si všiml silně rozostřeného vidění a krátce nato začal ztrácet vědomí. Další věc, kterou si vybavuje, bylo, že je 100 kilometrů daleko, nemá munici, jídlo a je úplně sám. Ať už se mezitím stalo cokoli, nějak se mu podařilo ztratit celý oddíl. Protože byl stále ještě slušně „posilněn“, vstal a rozjel se lesem dál.

Kde se vzala, tu se vzala mina

Stále pod vlivem drogy se mu podařilo ruským pronásledovatelům uniknout, jenže najel na pozemní minu. Jen tam tak ležel v deliriu a průběžně omdléval. To všechno předtím, než si uvědomil, že pro něj nejde žádná pomoc. Jeho odhodlání, posílené obrovským množstvím drogy v organismu, ho donutilo vstát. Prostě šel dál zcela zmrzlým lesem. Do chvíle, kdy byl nalezen, ušel neuvěřitelných 400 kilometrů. Následně musel být hospitalizován.

iZdroj fotografie: Pxhere

Lékaři zjistili, že jeho tep byl úctyhodných (nebo alarmujících) 200 úderu za minutu a vážil tehdy pouhých 43 kilogramů. Klíčové však bylo, že celou tuto akci přežil a dožil se nakonec příjemného věku 72 let. Nikdy si ale nedokázal vybavit, jakým způsobem ztratil celý svůj oddíl, zatímco jel skrze les kompletně nadrogován. Pravda, není se nejspíš čemu divit, protože jeho vnímání bylo naprosto někde jinde.

Jakou největší hloupost jste provedli pod vlivem alkoholu?

Zdroj: IFLScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Zobrazit další články