Rusko a Čína spojí na Měsíci svoje síly. Plánují vybudovat společnou stanici

Obě světové velmoci se dohodly, že spojí síly při stavbě budoucí základny na Měsíci. Pravděpodobně nebude přístupná astronautům USA.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Čína společně s Ruskem jsou stálými účastníky světového závodu dobývání vesmíru. Posledním aktem je vzájemná dohoda o spolupráci při stavbě budoucí základny na Měsíci. Při této příležitosti prohlásili, že tato stanice „bude otevřena všem zemím, které projeví zájem, a mezinárodním partnerům“. Obě země ovšem rády něco říkají a něco jiného pak v reálu provádí, takže ona otevřenost je minimálně otázkou

Obsáhlý vědecký experiment

Takto popsalo plánovanou lunární bázi obsáhlé memorandum o porozumění mezi oběma zeměmi, které představila Čínská vesmírná agentura (CNSA). Má jít o komplex se schopností dlouhodobých autonomních operací a víceúčelovými aktivitami vědeckého výzkumu. Toto spektrum má zahrnovat průzkum a využití, pozorování Měsíce, základní vědecké experimenty a technická ověření. Tohle by se možná dalo říct i jednodušeji.

iZdroj fotografie: Pixabay

Stručně přeloženo to znamená, že základna má být soběstačná bez nutnosti kontinuálního zásobování ze Země. Bude existovat buď na povrchu luny, na oběžné dráze nebo na obou místech. Také se bude jednat o výchozí pozici pro základní vědecké zkoumání, průzkum a využití zdrojů Měsíce. Stejně tak bude součástí praktické ověření technologií pro udržování lidského života tak daleko od Země.

Bez předchozích zkušeností a bez data provedení

Ani jedna z obou zemí nikdy předtím nepřistála na Měsíci s lidskou posádkou ani nestanovila jakékoli datum dokončení či zahájení stavby avizovaného projektu. Rusko je ovšem vedoucí vesmírnou velmocí po závodech ve 20. Století a Čína se v posledních letech předvedla působivými sondami a vesmírnými stanicemi. Během let od výslužby vesmírné lodi v roce 2011 a prvním osazeným ledem SpaceX mají tyto země jako jediné něco, co dovede vynést lidi na oběžnou dráhu.

iZdroj fotografie: Pixabay

I když CNSA prohlásila, že její stanice bude otevřená všem zemím, které se budou chtít zapojit, a USA spolupracovaly s ruskými astronauty po dekády, NASA s Čínou nespolupracuje. Nejbohatší země světa znemožnila roku 2011 legální kooperaci NASA s jakoukoli čínskou institucí. To samé platí pro dodavatele vybavení nebo součástek na americké půdě. Země, která na Měsíci jako první přistála, se tak dost možná „nedozvoní“ na první stálé dveře na jeho povrchu.

Zdroj: Livescience

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Zobrazit další články