Revoluce v boji s rakovinou: Lékaři uzdravili člověka s nevyléčitelným stavem. Pacienti mají nyní šanci na přežití

Kombinace preparátů vedla u mnoha smrtelně nemocných lidí k vymizení nádorů. Šlo o případy rakoviny hlavy a krku a postup vypadá v klinických testech velmi slibně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Během mezního klinického testu byl nasazen koktejl imunoterapie, který vybudil imunitní systém pacientů k tomu, aby zabíjel vlastní rakovinné buňky. U jednoho z pacientů se například očekávala smrt už před čtyřmi roky, ovšem jeho nádory zmizely krátce po zapojení do této studie. Muž ve věku 77 let je momentálně bez rakoviny a minulý víkend strávil na výletě se svou manželkou. Klinické zkoušky směsi látek tak vypadají vskutku slibně.

Posila pro vlastní imunitní systém

Kombinace účinných látek nivolumabu a ipilimumabu vede k redukci nádorů hlavy a krku v terminálních stádiích. Došli k tomu vědci z Institutu pro léčbu rakoviny (ICR) v Londýně a z nadace Royal Marsden NHS. V některých případech nádor zcela vymizel a doktoři nenašli ani známku nemoci. Kombinace dvou látek v imunoterapii může být velmi efektivní postup u několika závažných forem rakoviny. Předchozí zkoušky už ukázaly něco podobného.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V nich šlo o terminální stadium rakoviny kůže, ledvin a tlustého střeva. Kromě toho, že tento přístup zvyšuje dlouhodobé přežití pacientů, má také mnohem méně vedlejších efektů. To se projevuje hlavně ve srovnání s často děsivou formou extrémní chemoterapie. Ta je nabízena jako běžná procedura právě mnoha pacientům v konečných stádiích rakoviny. Tato přesně navržená forma by tak mohla agresivní přístup nahradit.

Tisíce čekajících pacientů

Výsledky testovací fáze 3 zahrnovaly skoro 1 000 pacientů, kteří na rakovinu umírali. Ačkoli pozitivní efekt na dobu přežití těchto pacientů nedosáhl statisticky významné hladiny, jedná se přesto o velmi cenný soubor dat. Někteří jedinci žili o měsíce či roky déle a setkali se s minimem vedlejších účinků. Celkově jde o velmi slibné výsledky, které dělají z imunoterapie laskavější a mnohem chytřejší metodu léčby. S rakovinou hlavy a krku je každý rok diagnostikováno jen v Británii na 12 000 lidí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mnoho z nich je pak odhaleno v pokročilém stadiu, a proto je nutná lepší a přístupnější léčba právě pro tyto pacienty. Něco, co je udrží naživu déle než aktuálně používané metody. Barry Ambrose byl ve věku 77 let diagnostikován s rakovinou hrdla, která se dle doktorů už rozšířila i do plic. Paliativní péče v nemocnici mu tak byla nabídnuta jako jediná možná varianta. Poté byl však pozván, aby se zúčastnil právě probíhající klinické studie.

Změna zachránila Barrymu život

Tato možnost mu nakonec zachránila život. Když mu byla nabídnuta účast ve studii, neváhal ani na chvilku, protože nebylo co ztratit. Přestože musel kvůli léčbě často cestovat do vzdálené nemocnice, nepozoroval na sobě žádné vedlejší efekty léčby. Byl tak schopen normálního života a věnoval se dál svým koníčkům. Plachtění, jízdě na kole a trávení času se svou rodinou. Během osmi týdnů od začátku imunoterapie nové skeny odhalily, že rakovina v jeho krku už není.

iZdroj fotografie: Depositphotos

I když měl stále nádory na plicích, efekt po pouhých dvou měsících procedur byl naprosto ohromující. Později podstoupil ještě chemoterapii a operaci a momentálně nemá žádné znaky probíhající rakoviny. Podle vědců je pravděpodobné, že další použití imunoterapie ukáže nové přínosy ve srovnání s agresivní chemoterapií. Průměrná doba přežití těchto pacientů byla 17,6 měsíce, nejvyšší průměr, kterého podobná skupina pacientů kdy dosáhla.

Vstoupili byste také do klinické studie, pokud byste byli na Barryho místě?

Zdroj: Icr, TheGuardian

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Zobrazit další články