Matematická hádanka roku 2023: Bez IQ 120+ nemá nikdo šanci ji vyřešit

Pravda, inteligence není vždycky jen výhoda. Nadměrný intelekt nese i několik citelných nevýhod, protože vybočuje z typických mentálních zvyklostí.

i Zdroj fotografie: Wepress News
                   

Pro člověka je inteligence významná hlavně proto, že je klíčovým faktorem úspěšné adaptace na měnící se podmínky. Dovoluje řešit plynule nové problémy, rychleji si osvojit neznámé postupy i odhalovat příležitosti. Psychologie ovšem jasně poznala i některé potíže, se kterými se vysoce inteligentní lidé celkem pravidelně setkávají. Není to samozřejmě jen věc inteligence, statisticky k nim však takoví jedinci mají blíže. Jaká „prokletí“ tedy vysoké IQ přináší?

Přílišná snaha rozebírat věci

Ve srovnání s průměrně inteligentní populací mají géniové tendenci více rozebírat a analyzovat i zcela běžné věci. To se může projevovat směrem k okolnímu světu, případně k vlastnímu jednání. Jde například o silnou tendenci rozebírat, co ostatní lidé udělali nebo řekli. Jedinci s vysokou inteligencí v tom hledají další významy, které kolikrát vůbec neexistují. Zbytečně tak ztrácejí čas a vynakládají energii, což je paralyzuje. Teď svůj mozek zaměřte na čtverce. Které číslo chybí?

iZdroj fotografie: Wepress News

S tím se také pojí tzv. mentální perfekcionismus. Je to snaha přijímat řešení nebo volby, které jsou naprosto dokonalé, případně nutně výhodné pro všechny zúčastněné strany. To však vede k příliš dlouhému odkládání rozhodnutí, což ve výsledku způsobuje další komplikace. Ne vždy je to na závadu. Problém nastává, když se takto přistupuje i ke zcela běžným situacím. Ty takový postup nevyžadují a ani chybné rozhodnutí nenese drastické následky.

Tuto výzvu zatím nikdo nevyřešil. Budete první, kdo na obrázku najde tři sovy?

Přílišné vědomí nedostatků

Každý člověk by si měl uvědomovat svoje chyby a nedostatky. Vysoká inteligence však často vede k tomu vidět je zcela naddimenzované. Takoví lidé si pak naprosto bezdůvodně vůbec nevěří a podceňují se. Jak kdysi poznamenal už Charles Darwin, sebedůvěra se mnohem častěji opírá o nevědomost než skutečné znalosti. Jestli stále tápete, v tomto hlavolamu jde o násobilku.

iZdroj fotografie: Wepress News

Je třeba postupovat v několika krocích. Číslo vlevo vydělíte číslem dole, číslo nahoře pak tím vpravo. Výsledky navzájem vynásobíte a získáte číslo uprostřed. V prvním případě 42 / 14 = 3; 48 / 8 = 6; 3 * 6 = 18. Ve třetím řádku to pak bude 51 / 17 = 3; 56 / 8 = 7; 3 * 7 = 21. Na místě otazníku je tedy číslo 21. Neváhejte se pustit do dalších matematických rébusů, pokud pociťujete, že vaše logika potřebuje ještě procvičit.

Jak jste si se zadáním poradili?

Zdroj: WepressNews
Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Zobrazit další články