Zapeklitý hlavolam z Harvardu dokáže vyřešit jen génius. Troufnete si? Je to snažší, než se zdá

Pod znaky na obrázku se ukrývá matematicko-logická rovnice, jejíž vyřešení dokáže pěkně potrápit vaše myšlení. Prohlédněte si tyto příklady a pokuste se je vyřešit.

i Zdroj fotografie: Ondřej Štěpánek pro VědaŽivě.cz
                   

Obrázkové hádanky a testy jsou oblíbeným způsobem, jak se zabavit při dlouhých chvílích a otestovat některé své vlastnosti a dovednosti. Tento konkrétní příklad se zaměří na vaše logické a matematické schopnosti. Jedině jejich kombinací totiž dokážete najít správné řešení. Prohlédněte si pozorně rovnici na obrázku a zjistěte, jaká čísla se pod symboly ukrývají.

K čemu slouží obrázkové testy

Obrázkové hlavolamy, optické klamy a iluze v poslední době často naleznete na sociálních sítích, kde slouží k zábavě a zkrácení dlouhého času. Mimo to se však většinou využívají ve vzdělávání a zdravotnictví jako součást rozumových a IQ testů. Lékaři a vědci se jimi také snaží odhalit fungování lidského mozku nebo jimi trénují paměť a další dovednosti po úrazu nebo vážném onemocnění.

Proč je dobré procvičovat obrázkové testy

Ač se to na první pohled nezdá, aktivně jimi posilujete fungování svého mozku. Pravidelným prováděním podobných úkolů můžete snížit hladinu stresu, úroveň úzkostí nebo depresí. Předejdete tím také možné ztrátě paměti v pozdějším věku a zhoršení kognitivních a dalších funkcí mozku. Zároveň posílíte své kritické myšlení a kreativitu, což vám umožní snadněji nacházet i neotřelá řešení problémů.

iZdroj fotografie: Ondřej Štěpánek pro VědaŽivě.cz

Vyřešte matematickou rovnici

V tomto konkrétním případě je vaším úkolem odhalit čísla ukrytá za jednotlivými obrazci a vyřešit každý jeden příklad tak, aby dával smysl. Abyste toho dosáhli, musíte zapojit svou logiku a matematické znalosti. Pokud si chcete úkol ještě ztížit, stanovte si pro jeho splnění časový limit. Tím navíc otestujete, jestli dokážete pracovat i pod takovým tlakem.

Řešení matematického příkladu

Pokud se vám úkol podařilo vyřešit, patříte mezi velmi inteligentní a bystré jedince. V opačném případě se podívejte na řešení níže a zlepšete své dovednosti dalším tréninkem. Hodnotu řetízků zjistíte snadno, stačí číslo 216 vydělit 4. To vám dá hodnotu 54. V dalším kroku postupujte tak, že do druhé rovnice za symbol hodin dosadíte symboly z třetí rovnice. Tak zjistíte, že 3 srdce mají hodnotu jako jeden řetízek, tedy 54. Jedno srdce se proto rovná 18. Jakmile znáte dvě hodnoty, vypočíst třetí je snadné. Pod obrázkem hodin se ukrývá číslo 144.

iZdroj fotografie: Ondřej Štěpánek pro VědaŽivě.cz

Jak rychle se podařilo tuto rovnici vyřešit vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Zobrazit další články