Jak často prát podprsenku? Již po prvním nošení začíná vznikat ráj bakterií a parazitů. Každé další je akorát přiživuje

Ať už si to připouštíme nebo ne, podprsenkám většinou nevěnujeme tolik pozornosti jako kalhotkám. Obvykle je do prádla pošle teprve čichový test, případně si je ještě připneme.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ukazuje se, že ženy mnohdy neperou horní díl spodního prádla tak často, jak by si dva košíčky zasloužily. A tento přístup může po čase způsobit některé velmi nepříjemné potíže. Prvním problémem je samozřejmě zlepšující se prostředí pro růst bakterií a dalších parazitů. Špinavou pravdou totiž je, že tyto breberky milují vlhká místa, což jsou právě oblasti obvykle kryté podprsenkou. Kombinace oleje a potu je pro ně jako Petriho miska.

Dlouhodobé podráždění vaší pokožky a odér

Akné a další vyrážky se rozhodně neomezují jen na tvář. Špína usazující se kolem spodního prádla může způsobit úplně stejné narušení pokožky kdekoli jinde. Týká se to hlavně žen s citlivější pokožkou. Protože jsou prsa a bradavky velmi citlivé, zvláště ony mohou popraskat, pokud je zpocený povrch vystaven opakovanému tření se slanou tkaninou. Při zachování oboustranné hygieny je toto riziko velmi nízké.

Stejně jako při nepraném oblečení se i absence údržby prádla nevyhnutelně projeví nepříjemným zápachem, který může velmi jednoduše projít i přes horní vrstvy oblečení. Pokud pravidelně narážíte na zápach, který neodstraní ani běžný prací prostředek, zkuste přidat ocet, který pachy neutralizuje. Důležitým faktorem je také teplota praní. Bavlnu a syntetická vlákna lze prát v teplejší vodě, hedvábí vyžaduje chladnější prostředí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Poškození látky kvůli potu a deodorantům

Jestli jste někdy zachytili kolem stran podprsenky žlutou linku, nejspíš je to stopa potu smíchaného s olejem, špínou nebo pleťovými krémy. Tělesná chemie může také ovlivnit samotnou barvu tkaniny, což vychází z hodnoty jejího pH. Odstranit se dají speciálním odstraňovačem nebo jemným užitím kartáčku na zuby. Na tmavší látce se objevují bílé linky, což je následek minerálních solí opět z vašeho potu. Jejich výskyt je jasným signálem pro praní.

Obecným pravidlem je praní podprsenky po 2 – 3 použitích. Je ovšem potřeba ujasnit si, co znamená použití. Podle dermatologů není několik hodin s minimálním pocením plné „použití“ či nošení. Ovšem delší nošení s výrazným pocením už může sloužit i jako 3 cykly. Rozhodujícími faktory jsou mastnota pokožky a také míra vašeho potu. Na jejich základě si při běžném rozvrhu vašich aktivit stanovte ideální frekvenci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další tipy pro péči o prádlo

Nenoste jednu stále dokola, obměňujte je. I když máte velmi oblíbenou, vysoké „vytížení“ povede ke ztrátě tvaru, protože její konstrukce si potřebuje odpočinout. Před vložením podprsenky do pračky ji zapněte, nezaplete se tak s ostatními kusy oblečení uvnitř. Pro uchování elasticity tkaniny a konstrukce zvolte lehký prací cyklus. Když budete podprsenku sušit, rozhodně se ujistěte, že košíčky jsou ve své obvyklé pozici.

Vyhněte se použití sušičky nebo dalších zrychlení procesu. Teplo a vibrace mohou velmi snadno zničit elasticitu výrobku. Postup je potřeba také upravit podle konkrétního typu, tedy zda jde o podprsenku bez kostic, Bandeau bez ramínek nebo sportovní. Každý tento typ je vhodný do jiných situací a prostředí, takže se mu dostává zcela odlišné zátěže. Například vyztužené podprsenky naberou nepochybně více vlivů z okolí než ostatní typy.

Jaké humorné příhody máte s podprsenkou spojené?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Zobrazit další články