Příznaky rakoviny, které byste neměli ignorovat

Každý moderní člověk si dobře uvědomuje, že je potřeba, svému tělu věnovat co největší pozornost. Vývoj některých zhoubných nádorů je asymptomatický, což významně komplikuje včasnou detekci a účinnou léčbu nebezpečného onemocnění. Ne každý z nás si je vědom prvních příznaků rakoviny, a pokud je objevíte, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Následující text je zaměřen převážně na typ rakoviny, který postihuje ženy.

Krvácení po menopauze

Rakovina děložního čípku je jednou z nejčastějších rakovin postihujících ženské tělo, a to nejen v reprodukčním období, ale také po nástupu menopauzy. Vzhled krvavého výtoku během tohoto období je gynekology jednomyslně považován za jeden z nejzřejmějších a nejdůležitějších nebezpečných příznaků, což naznačuje pravděpodobnost vzniku rakoviny děložního čípku.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Pozor na neobvyklé krvácení

Každá žena si musí pamatovat, že krvácení, které se objeví rok po poslední menstruaci, je důvodem pro naléhavé volání ke gynekologovi, protože v tomto případě je možné dosáhnout úspěchu v léčbě pouze včasným odhalením počátečního stadia onemocnění.

Neobvyklý výtok

V případě výskytu nebezpečného výtoku, musí žena navštívit gynekologa, aby mohly být provedeny nezbytné testy. Jaké existují nezdravé výtoky:

 • Po pohlavním styku
 • Krvácení mimo období menstruace
 • Menstruace delší než deset dní
 • Vodnatý výtok

I když opakovaně slýcháváte, že vaše kamarádky nebo známé mají období, která jsou vždy dlouhá a bolestivá, neměly byste si myslet, že je to pro vás také normou. Nejlepším řešením by v každém případě bylo ujistit se, že jste zdravé, a to vyšetřením u odborníka. Přítomnost výtoku může naznačovat, že trpíte počáteční fází rakoviny děložního čípku, ale může jít také o známku hormonální nerovnováhy nebo zánětu. Vždy je však možné zjistit skutečnou příčinu výtoku absolvováním cytologického vyšetření.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Je na místě pozorovat různé změny

Změny prsou

Rakovina prsu je jedním z nejnebezpečnějších onkologických onemocnění, jehož úspěch závisí také na včasné diagnóze. Odborníci doporučují naučit se samostatně kontrolovat prsa. Tím, že to uděláte v určitý den menstruačního cyklu, dostanete příležitost zaznamenat sebemenší změny a vyhledat jakékoli abnormality.

 • Důvody pro návštěvu gynekologa jsou následující:
 • Pigmentové skvrny na hrudi
 • Změněný tvar bradavky nebo celého prsu
 • Odlupování kůže bradavky
 • Svědění

Bolest břicha

Výskyt bolesti v dolní části břicha, který nemá nic společného s menstruací, je jedním ze znaků, které mohou naznačovat vývoj rakoviny vaječníků. Toto onemocnění není snadné identifikovat, protože jeho počáteční stádia nejsou doprovázena žádnými charakteristickými příznaky. Proto věnujte pozornost těmto příznakům:

 • Poruchy močení
 • Bolest ve střední nebo spodní části břicha
 • Únik moči
Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Ladislav Podešva
Autor článku

Ladislav Podešva

Zobrazit další články