Při hubnutí je zásadní uvědomit si tvar své postavy. Trojúhelník, kruh i přesýpací hodiny –⁠ pro každého se hodí jiný přístup

Znalost typologie vlastního těla vám pomůže přesně určit, které oblasti potřebují trénink, abyste se konečně dostali do vámi vysněné „figury“.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Například „hrušky“ – nebo také trojúhelníky – mají znatelně širší spodek než vršek. Budou tudíž muset zapracovat hlavně na svých bocích a ramenou. Naproti tomu „obrácené trojúhelníky“ mají větší horní části těla, ale problematické je pro ně břicho. Podívejte se proto na následující přehled, který vám napoví, jakým způsobem dosáhnout ideálního tvaru postavy právě ve vašem případě. Vychází z něj optimální nastavení tréninku.

Verze trojúhelník

Zvláštnosti spočívají v tom, že ramena jsou znatelně užší než boky. Ženy tohoto typu mají tendenci přibírat hlavně ve spodních partiích. Výhoda je, že obličej, krk, paže, ramena a záda obvykle zůstávají vždycky elegantní a pas je vždy dobře definován. Tuk se ovšem hromadí na bocích, nohách a hýždích. S hmotností roste podobnost s trojúhelníkem. Redukce váhy vede k výrazné atraktivitě, je ovšem důležité také správné držení těla.

Jakmile se v jakékoli váze začnete hrbit, všechny nedostatky vyniknou mnohem více. Při hubnutí se zaměřte hlavně na stehna, tedy cviky na nohy. Efekt bude mít i sestava na břicho, boky a nohy včetně běhání na dlouhé vzdálenosti. Druhým cílem je pak horní část těla, kterou je potřeba uvést do rovnováhy se spodní. Zapracujte proto na svalech svých paží, ramen a hrudníku. Cvičte ale s mírou, jde vám o „dorovnání“.

Tvar postavy kruh

Střední část těla je zde objemnější, přibírání se děje hlavně v oblasti břicha, zad a hrudi. Výhodou je, že nohy jsou vždy štíhlé, krásná jsou i ramena a prsa. Nadváha se projevuje na břiše a ve střední části zad. Paže se mohou trochu naplnit, většinou ale zachovávají normální tvar. Hlavní chybou během cvičení je přílišné zaměření na břicho a nedostatek pozornosti věnovaný dalším částem. Potřeba je totiž komplexní trénink včetně aerobiku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Silně proto doporučujeme kondiční tvarování, pilates a velmi efektivní formu fitness s odlehčenou činkou. Jde o tzv. Body Pump nebo Hot Iron. Ideální variantou jsou například tři silové tréninky během týdne, které zapojí všechny svalové skupiny. Dále pak jeden trénink pro aerobik. Velmi užitečné je také zapojení ranního běhání, případně cvičení na široké svaly na zádech. Hlavně jde ale o kombinaci a zapojení celého těla.

Figura přesýpacích hodin

Boky a ramena jsou přibližně stejné velikosti. Tělo nejvíce přibírá na bocích a na prsou. Jde o klasický ženský vzhled s výrazným pasem. Boky a hrudník mají přibližně stejný objem, nohy jsou štíhlé a paže si zachovávají půvab. Jakoukoli nerovnováhu v tomto tvaru je obvykle poměrně lehké dostat opět do harmonie. Případná nadváha se projevuje na hrudi a hlavně bocích. Větší ňadra samozřejmě zvýrazňují ženskost, tzv. „uši na bocích“ ale na vzhledu nepřidají.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Velmi důležitým aspektem hubnutí je vyvážená strava a harmonické cvičení. Dokonalou formu není třeba ničit nadměrnou silovou zátěží, není totiž cílem nabrat příliš mnoho svalové hmoty. Dostatek vyváženého a univerzálního tréninku samozřejmě vede k rovnoměrnému posilování všech svalových partií. Prospěje proto obecně plavání, běh, chůze a jízda na kole. Bez omezení můžete zapojit také tanec či stepování, které jsou také velmi všestranné.

Tvar těla pravítko

Ramena, boky i pas máte v tomto případě přibližně stejné velikosti. Máte ovšem tendenci přibírat na břiše a někdy ve spodních partiích. Obecně jde o štíhlou postavu a ladnými boky, krásnýma nohama a rukama. Ačkoli je pro vás nadváha prakticky neznámý pojem, někdy si můžete chtít figuru trochu vylepšit. Možná zaznamenáte změny během těhotenství, a to hlavně na břiše. Vyčnívající bříško a široký pas pak mohou narušit předchozí harmonii.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hlavním úkolem jakéhokoli cvičení je proto posílení břišního svalstva. Je proto na místě speciální trénink pro břišní svaly, boční zóny a také aerobik. Vaše tělo získá lepší kontury při zapojení běhu, plavání a orientálních tanců. Ty jsou velmi zaměřené na břišní partie a krásně je tvarují. Mírné sestavy v posilovně pak pomůžou vaší štíhlé postavě vyrovnat se prakticky s jakoukoli nerovnováhou. Nemusíte to ale přehánět.

Obrácený trojúhelník

Ramena této figury jsou širší než boky, máte náchylnost k růstu hmotnosti nad a pod pasem. Obecně máte úzké boky, obvykle krásné poprsí a štíhlé nohy. Jde celkově o fit a sportovní vzhled. Tukové zásoby se mohou hromadit v horních částech, hlavně ramenou, pažích, zádech, hrudníku a břichu. Hubnutí nemusí vždy přinést kýžený výsledek, protože velká horní část a také široká ramena jsou znakem vycházejícím ze struktury vašich kostí.

Pro srovnání těla je lepší nevyčerpávat organismus dietami, místo toho zvyšujte svalovou hmotu na hýždích a stehnech. Pomohou k tomu speciálně určené cvičební sestavy, pomůcky, stejně tak jízda na kole nebo běhání. Sadou cviků na pas se můžete postavou přiblížit zmíněným přesýpacím hodinám. Obecně mějte na paměti, že venkovní trénink je vždycky efektivnější. Zpestřete si jídelníček čerstvým ovocem a také dostatkem zeleniny.

S jakým úspěchem se setkaly vaše snahy o zhubnutí?

Zdroj: TheScientist

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Zobrazit další články