Bez orlího zraku a citu pro detail to ani nemusíte zkoušet: Najít odlišný znak do 10 sekund chce pořádnou dávku inteligence

Orli jsou robustní ptáci s dlouhým ocasem a velmi širokými křídly. Krom toho se vyznačují vynikajícím zrakem. A jen lidé s podobně dobrýma očima najdou mezi znaky čtyřku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Konkrétní zbarvení ptáka se liší podle jednotlivých poddruhů, obecně se však pohybuje od hnědé až po černohnědou s nazlátlým zátylkem. Orel je často nazýván králem ptáků, stejně tak je považován za nejlepšího letce ze všech dravců. Za běžných okolností dosahuje v letu rychlosti 50 kilometrů v hodině. Při lovu je však schopen vyvinout i tempo kolem 150 km/h. Některé zdroje udávají dokonce 190 km/h. Patří také prokazatelně mezi nejsilnější ptáky světa.

Zvíře mnoha rolí

Stisk jeho pařátu dosahuje cca 3 MPa, tedy 15krát víc, než dokáže stisknout nejsilnější lidská ruka. Pravidelně u nás hnízdil asi do 80. let 19. století, v současnosti se u nás objeví jen sporadicky. Teprve v posledních letech však probíhá projekt „Návrat orla skalního“. I v přírodě už se ovšem vylíhla první mláďata, tedy po více než 100 letech. Jde o časté heraldické zvíře, ve znaku ho má například Egypt, Irák či Palestina. Najdete číslo 4 za 10 sekund, nebo to bude déle?

Zatímco v mnoha zemích je používají k lovu a ochraně psů, v Kyrgyzstánu užívají orly pro lov lišek či například vlků. Když si orel skalní udělá hnízdo na stromě, v době jeho zimování ho často využívají menší savci a ptáci jako úkryt. Některé domorodé kmeny ho uctívají jako posvátné zvíře, peří je pak často užíváno v náboženských obřadech. Asi nejznámějším příkladem jsou indiáni Severní Ameriky, jejichž čelenky bývají hlavně z orlích per.

V tomto testu selže skoro každý, svou obtížností vás možná naštve. Najít odlišný nanuk dokáží jen 2 lidé z 10

Výjimka pro obřady

Přestože je i v USA chráněným ptákem, právě několik kmenů má výjimku pro lov za účelem rituálů. Orel je také hodně přítomen na poštovních známkách, jde o osmé nejčastější takto vyobrazené zvíře. Je částečně tažný, u nás se pohybuje od ledna do května. Poté odlétá do hnízdišť. Jde také o ptáka monogamního, který se páruje na delší období, kolikrát i celoživotně. Občas spolu partneři i loví a vzájemně spolupracují. Stále si nejste jisti? Tady je řešení rébusu.

Hnízdí většinou na špatně přístupných místech, v puklinách nebo výklencích skalních stěn. V korunách stromů ho proto najdete méně často. Jestli jste číslo 4 dokázali najít v časovém limitu, pak se váš zrak dá skutečně nazvat orlím. Pokud jste s optickou hádankou bojovali a řešení jste včas nenašli, můžete vyzkoušet i jiné zrakové testy, určitě se vám v některém bude dařit lépe.

Jak se vám ve výzvě dařilo?

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Zobrazit další články