Nový obrovský poplatek: Za posílání zpráv na internetu budeme platit jak mourovatí

Muž z Chomutova posílal zprávy na internetu, přišel kvůli tomu o 3 200 000 Kč. Kdo si nedá pozor, dopadne stejně. Na tohle si dejte pozor a nevěřte všemu, co na internetu vidíte.

bankovky i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Podvody v oblasti investic do kryptoměn jsou v současné době stále častější, a to nejen v České republice, ale po celém světě. Zvlášť šokující je příběh 51letého muže z Chomutova, který přišel o více než 3,2 milionu korun jen proto, že posílal zprávy na internetu. To, co začalo jako nevinné dopisování s ženou z Číny, skončilo prázdným účtem a zmařenými sny.

Posílali si zprávy na internetu

Neznámý pachatel začal muži posílat zprávy na internetu, přičemž se vydával za ženu z Číny, která toužila po životě v Londýně. Jejich komunikace začala prostřednictvím Messengeru, poté se přesunula na WhatsApp, kde spolu probírali běžné každodenní záležitosti. Dokonce si navzájem volali pomocí videohovoru. Žena údajně mluvila anglicky s nejasným přízvukem a ozvěnou. „Plánovali společnou budoucnost a komunikovali o koníčcích a investicích do kryptoměn,“ popisuje policejní mluvčí Miroslava Glokovská pro web Eurozprávy.cz.

vzácné mince
Investovala 20 Kč, přišla pak o dva miliony korun. Vše kvůli tomu, že klikla na internetu na špatnou reklamu
zprávy na internetu
iZdroj fotografie: Depositephotos
Muž si s podvodníkem dopisoval přes WhatsApp a Messenger. Věřil, že jde o ženu z Číny.

Manipulace a investiční iluze

Muže z Chomutova zmíněné investice zaujaly a chtěl se o nich dozvědět více. Dotyčná mu ukázala vlastní investiční grafy, které ukazovaly nárůst hodnoty v řádech milionů dolarů. Tato iluze snadného zisku přilákala muže k tomu, aby se do investic pustil sám. Podle Glokovské si muž postupně do telefonu nainstaloval aplikace pro obchodování s kryptoměnami a začal převádět své peníze podle pokynů podvodníka.

Zpočátku vše vypadalo slibně. Problém nastal, když požádal o vyplacení vydělaných peněz. Podvodník mu poslal další zprávy na internetu, podle kterých měl zaplatit několik poplatků potřebných k vyplacení investic. Celkem poslal 36 plateb přesahující 100 tisíc korun. Celková ztráta poškozeného tak činí bezmála 3,2 milionu korun.

Zlato je ideální investice
na internetu
iZdroj fotografie: CryptoWallet.com / Creative Commons / CC BY-SA
Falešná investice do kryptoměny ho připravila o všechny úspory.

Opatření a prevence proti podvodům

Tento incident je jasným důkazem toho, jak sofistikované a manipulativní mohou moderní podvody být. Policie varuje, že v případě investování s sebou vždy na straně investora nese značné riziko. Je tedy nezbytné volit pouze ověřené a renomované investiční společnosti a nikdy plně nedůvěřovat recenzím a slibům o bezrizikových investicích. Pachatelé využívají různých kanálů, včetně telefonů, e-mailů a sociálních sítí, aby oslovili potenciální oběti. Obyčejné zprávy na internetu vás pak mohou připravit o všechny úspory.

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články