Jakou barvu má vlastně zrcadlo a díky čemu v něm vůbec můžeme vidět odraz?

Nad touto okolností se člověk prakticky vůbec nezamyslí. Ovšem jakmile je otázka nastolena, nemůžete ji dostat z hlavy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V bílém světle, které obsahuje námi viditelné barevné spektrum, je barva předmětu dána tím, jaké vlnění pohlcuje a jaké odráží. Dokonalé zrcadlo by pak odráželo celé spektrum a bylo by tudíž bílé. Když se tohle řekne, znamená to ale, že zrcadla dokonalá nejsou. Atomy na samotném jejich povrchu dávají slabě zelený odstín, protože zelené světlo odráží povrch trochu více než ostatní části barevného spektra.

Má vůbec zrcadlo vlastní barvu?

Nejspíš jste nad touto skutečností zrovna u zrcadla nikdy nepřemýšleli. Zrcadla tu zkrátka jsou, plní svůj účel, takže proč se tím vlastně zabývat? Jenže po vyslovení takové otázky začne člověku tento problém vrtat v hlavě. Na jazyk se vzápětí dere prohlášení, že zrcadla jsou stříbrná, jenže to by byla chyba. A pokud bychom prohlásili, že zrcadlo žádnou barvu nemá, tak bychom se dopustili obdobného omylu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Celá záležitost je totiž trochu komplikovanější, než je na první pohled patrné. Vtírá se taky třetí možnost, že zrcadlo má zkrátka takovou barvu, jakou před něj zrovna postavíme. Ano, jako vtip rozhodně dobré. Jenže podle základní definice má každý objekt barvu odpovídající části světelného spektra, které nepohlcuje, ale odráží. Proto jsou poznámkové bločky většinou žluté – odráží všechny vlnové délky až na žlutou.

Ne všechno je odraženo stejně

Dokonalé zrcadlo by mělo odrazit všechno, a tudíž být bílé. Ovšem běžná zrcadla neodráží všechny části spektra stejným způsobem. Takové bílé tričko odráží bílou barvu do všech stran, takže ať se na něj kouknete odkudkoli, bude pořád stejně bílé. Zrcadlo ovšem odráží modré a červené světlo ve stejném směru, takže vlastně vytváří obraz zdroje tohoto světla. Z toho důvodu říkáme, že zrcadlo je „chytře bílé“.

Tím ale komplikace nekončí, protože tato vlastnost by odpovídala dokonalému zrcadlu, které ale reálně neexistuje. Existující zrcadla přece jen odráží jednu z vlnových délek, konkrétně 510 nanometrů, kterou my lidé vnímáme jako zelenou. Zrcadla jsou tedy lehce zelená a možná jste si toho někdy všimli například při pohledu do zrcadlového tunelu. To dělá ze zrcadel i přes jejich odrazovou schopnost jen další objekt, který má barvu jako všechny ostatní.

Zdroj: ScienceAlert

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Zobrazit další články