Češi používající e-mail mají problém: Unikly údaje od 1 500 000 účtů, možná je mezi nimi i ten váš

Nedávno unikly údaje k celkem 1,5 milionu účtů. Jedná se především o emailové adresy a telefonní čísla. Nepodceňujte bezpečnostní riziko, které z toho vyplývá. Může se týkat i vás.

věci z druhé ruky i Zdroj fotografie: Amuzujoe / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Na internet unikly údaje k 1,5 milionu účtů. Při nedávné hackerském útoku se hackerům povedlo odcizit velké množství emailových adres včetně telefonních čísel. To může představovat značné bezpečnostní riziko pro každého, koho se to týká. Jak zjistit, zda je mezi daty i vaše emailová adresa?

Díky hackerům unikly údaje

Informaci o úniku dat zveřejnila společnost CoinTracker, která poskytuje poradenství v kryptoměnách a daňových službách. Podle této zprávy útočníci odcizili a následně uveřejnili citlivé osobní data až 1,5 milionu uživatelů. Skutečnost, že unikly údaje, které obsahují emailové adresy a telefonní čísla uživatelů, může být značně znepokojivá. Každý, koho se to týká, by se tedy měl mít na pozoru. Naštěstí existuje způsob, jak zjistit, jestli se mezi ukradenými daty nachází i vaše emailová adresa.

Týká se to i vás?

Společnost reagovala okamžitě po zjištění, že unikly údaje takového rozsahu. V odezvě na takový útok spustila službu, kterou nazvala „Have I Been Pwned“. To se dá volně přeložit jako „Byl jsem poražen?“. Tato služba funguje jako databáze všech odcizených dat. Každý si zde může vyhledat, jestli se tento útok týká také jeho emailové adresy či telefonního čísla.

iZdroj fotografie: DMCreator2023 / Creative Commons / CC BY-SA

Mějte se na pozoru

Pokud v databázi skutečně objevíte svou emailovou adresu a telefonní číslo, nemůsite ještě panikařit. Se samotným emailem nebo telefonním číslem toho hackeři moc nezmůžou. Zůstaňte ale obezřetní. Zveřejněné emailové adresy a telefonní čísla se dají jednoduše zneužít k rozesílání různých phishingových zpráv, ve kterých se skrývá skutečné nebezpečí.

Podvodníci vám začnou posílat různé podvodné zprávy, ve kterých vás budou nabádat k tomu, abyste klikli na přiložený odkaz. Mohou k tomu použít nějaké lákadlo v podobě časově omezené slevy u vašeho oblíbeného obchodníka nebo naopak výhružky, že příjdete o přístup ke svému účtu, pokud si během pár dnů neověříte své přihlašovací údaje. Po kliknutí na přiložený odkaz se následně dostanete na webovou stránku, která po vás bude vyžadovat zdání přihlašovacích údajů či údajů k vaší platební kartě. A to je přesně ta chvíle, kdy vás podvodníci okradou o citlivé osobní data nebo dokonce o velké množství peněz.

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články