Nový podvod: Tato SMS vás během pár minut obere o 15 000 Kč. Byla rozeslána už statisícům Čechů

Českem se šíří nový podvod. Podvodnící se tentokrát vydávají za samotný Úřad vlády České republiky. Pokud jste zprávu obdrželi, rozhodně na ni nereagujte. Můžete přijít o spoustu peněz.

mobilního operátora i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

V poslední době na nás útočí nový podvod v podobě podvodných zpráv, které se vydávají za upozornění od Úřadu vlády České republiky. Úřad vlády ČR však před těmito zprávami varuje. Jedná se o podvod, který vás může připravit o velké množství peněz. Pokud vám taková zpráva přišla, v žádném případě neklikejte na žádné přiložené odkazy.

Úřad vlády ČR varuje

Úřad vlády ČR varuje před kybernetickými podvodníky a zdůrazňuje, že žádné podobné zprávy občanům neposílá. Na oficiálních stránkách Úřadu vlády ČR uvádějí i příklad takové podvodné zprávy. Odesílatel vás v něm vyzývá, abyste klikli na přiložený odkaz. Záminkou pro nový podvod je zpřístupnění dávek a příspěvků. Podobný apel je pro mnoho lidí lákavý a mnoho obětí může přijít o své vlastní finance pouze kvůli vlastní zvědavosti. Vždy se mějte na pozoru, než na podobné výzvy zareagujete. Pokud něco zní až příliš dobře na to, aby to byla pravda, pravděpodobně se jedná o podvod.

Jak nový podvod rozeznat?

Typickým znakem těchto podvodných zpráv je neobvyklý odkaz. Většinou bude obsahovat nějakou neznámou doménu. Jediná správná doména pro zprávy z oficiálních míst typu Úřadu vlády ČR, je přitom česká doména .cz. Další vykřičník ve vás může vyvolat pochybná gramatika a pravopis, která je pro podobný typ podvodů typická. Rozhodně se mějte na pozoru i v případě, že vás zpráva vyzývá k urychlené akci. Tuto taktiku však nový podvod nepoužívá.

iZdroj fotografie: Depositephotos

Falešné weby

Společně s informací o podvodných zprávach, najdete na webu Úřadu vlády ČR také upozornění na falešné weby, které se vydávají za Českou správu sociálního zajištění (ČSSZ). Podle informací vás nový podvod vyláká na podobnou stránku právě přes odkaz přiložený ve falešné zprávě. Webová stránka po vás bude vyžadovat zadání svých citlivých osobních údajů, jako jsou přihlašovací hesla či dokonce údaje k vaší platební kartě. Většinou tak činí pod záminkou ověření vaší identity či správnosti platebních údajů. Pokud tyto údaje do podvodného webu vyplníte, podvodníci získají přístup k vašim osobním údajům i financím.

Vždy si tedy kontrolujte internetovou adresu dané webové stránky. Jediné oficiální weby vládního úřadu ČSSZ najdete na adresách www.cssz.cz anebo eportal.cssz.cz. Jakákoliv odlišnost oproti těmto dvěma adresám znamená, že se jedná o podvod.

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články