Neválí se vám doma staré haléře? Pokud mají tuto speciální ražbu, můžete za každý z nich dostat 10 000 Kč

Každý, komu se doma válí staré haléře, má nárok na 10 000 Kč. Mají speciální ražbu, díky které se dostaly do hledáčku sběratelů. Podívejte se, jestli je nemáte náhodou doma i vy.

staré haléře i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Většina z nás si ještě pamatuje na staré haléře, které dnešní mládež zná pouze z vyprávění. Možná se mezi vámi najde někdo, kdo má tyto mince stále ještě schované někde v hrníčku po babičce. Málokdo však tuší, že cena některých z nich může dnes několikanásobně převyšovat svou původní hodnotu. Obyčejný desetihaléř může mít mezi sběrateli hodnotu až 10 tisíc korun.

Cenné staré haléře

Než se vydáte k babičce na půdu hledat poklad, pojďte se podívat, jak staré haléře vlastně poznat. Cenu sběratelských předmětů obecně určuje hned několik faktorů. Vzácné mince nejsou žádnou výjimkou. Jedna z prvních věcí, která by vás měla zajímat, je stáří mince. Obecně se dá říct, že čím starší mince je, tím cennější kousek představuje pro dnešní sběratele.

Farmář objevil vzácnou minci s podobiznou Karla Velikého. Umístil ji do internetové aukce, aby si mohl postavit dům
staré haléře
iZdroj fotografie: Arvedui89 / Creative Commons / CC BY-SA
Některé mince mohou časem vysoce převyšovat svou hodnotu

Toto pravidlo má však hned několik výjimek. Některé roky se vyznačují speciálními okolnostmi, které ženou hodnotu sběratelských mincí do astronomických výšin. Mohlo se jednat o menší náklad ražby, historickou událost, která se s daným rokem pojí, nebo se ve výrobě objevily mince s chybovou ražbou. Tyto informace vám v případě zájmu poskytne jakýkoliv znalec. Pro prvotní přehled vám však poslouží také tabulka, kterou sestavil web Stříbrňák.cz.

Cenné mince z první republiky

Opravdový poklad představují staré haléře z období první republiky. Konkrétně se jedná o mince, které byly v oběhu mezi léty 1921 až 1938. Patří sem například desetihaléř z roku 1922 s portrétem prezidenta T. G. Masaryka. Sběratelé si dále cení dvacetihaléře s orlicí. V obou případech se jedná o unikátní designy, které mají z historického pohledu nevyčíslitelnou hodnotu. Jedna taková mince se dá prodat třeba za 10 tisíc korun.

hodnotu mincí
Máte v peněžence některou z těchto mincí? Ne, že je vyhodíte, mají obrovskou hodnotu
starou desetikorunu
iZdroj fotografie: Depositephotos
Některé mince mohou časem získat značnou hodnotu.

Důležitý je také materiál a stav mince

I historicky vzácná mince může ztratit svou hodnotu, pokud je ve špatném stavu. Materiál, ze kterého byly staré haléře vyrobeny, značně ovlivňuje, jak budou mince stárnout. O finálním stavu mince pak rozhoduje, jakému zacházení byla během svého oběhu vystavena a jak odolná byla proti působení vnějších vlivů, jako je oxidace. Se vzácnými mincemi by se proto mělo zacházet doslova v rukavičkách. Pokud náhodou objevíte cennou minci, která může mít z historického hlediska hodnotu několika tisíc korun, měli byste k ní být opravdu šetrní.

Pokud by taková mince vykazovala silné známky opotřebení nebo znečištění, za žádných okolností se ji nesnažte nijak čistit. Neodborná snaha o vyčištění vzácné mince by mohla napáchat více škody než užitku. Vždy je vhodné se nejprve poradit s odborníkem, který odhadne cenu mince a poradí, jak s ní správně zacházet, aby dál neztrácela svou hodnotu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články