Majitelé bankovních účtů v ohrožení: Kdo si nedá pozor, tomu během 15 sekund zmizí peníze z účtu

Česká bankovní asociace spouští ve spolupráci s dalšími úřady kampaň #nePINdej! Chtějí tak rozšířit povědomí o podvodech na internetu a jak se před nimi chránit.

hovor vás připraví o peníze i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Kybernetické útoky a internetové podvody jsou neustále na vzestupu. Často zde píšeme o různých příkladech, kdy se lidé nechali podvodníky obrat o desítky i stovky tisíc korun. Před narůstajícím trendem podvodů varuje také Česká bankovní asociace (ČBA), Policie České republiky i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Společně tyto instituce spustily kampaň #nePINdej!, která má zvýšit povědomí širší veřejnosti o všech možných podvodech a kybernetických útocích.

Iniciativa #nePINdej!

Kampaň #nePINdej! a jiné iniciativy jsou určitě na místě. Jen za loňský rok bylo hlášeno přes 10 tisíc různých podvodů. Reálné číslo však dalece převyšuje množství 30 tisíc podvedených obětí. Mnoho z nich totiž podobné podvody ani nenahlásí, zvlášť drobné podvody, které oběť stojí jen pár stovek korun. Na policii se tak dostanou pouze případy, při kterých podvodníci svou oběť oberou řádově o desítky nebo stovky tisíc korun.

Alarmující nárust

Policii i úřady zaráží raketový nárůst kybernetických útoků. V loňském roce byla kybernetická kriminalita o 15 % vyšší než v roce 2022. Průměrná škoda všech různých podvodů dosahovala výšky stovek milionů korun, přičemž jednu oběť tak podvodníci obrali v průměru zhruba o 20 tisíc korun. To rozhodně není zanedbatelná částka, o kterou by chtěl kdokoliv přijít.

veřejnou wi-fi
iZdroj fotografie: Depositephotos

Mluvíme zde však o průměrné ztrátě. Výjimkou tak nejsou případy, kde si podvodníci na jedné oběti vydělají „pouhých“ pár stovek. Mnohem závažnější jsou však případy, kdy jedna oběť přijde kvůli důmyslnému podvodu o stovky tisíc korun. Česká bankovní asociace zveřejnila i extrémní případ jednoho klienta, který kvůli podvodům přišel dohromady o 15 milionů korun. Všechny tyto informace by měly být zahrnuty také v kampani #nePINdej!.

Varování: Výběr z bankomatu už není bezpečný, nový program skenuje váš PIN a pak vás okrade o peníze

Šíření povědomí

Z výše uvedeného vyplývá, že podobné iniciativy a kampaně, jako je kampaň #nePINdej!, jsou rozhodně potřeba. Policie, banky, dopravní společnosti i státní úřad už nyní informují o výskytu různých podvodů na svých sociálních sítích a své klienty před podobnými praktikami důrazně varují. Přesto se stále najde velký počet důvěřivců, kteří doslova sednou podvodníkům na lep. Kampaň #nePINdej! by tak měla představit detaily všech známých podvodů a nabídnou tipy, jak se před nimi bránit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články