Varování: Výběr z bankomatu už není bezpečný, nový program skenuje váš PIN a pak vás okrade o peníze

Jednou se pokusíte vybrat si peníze z bankomatu a rázem máte na účtu nulu. Bohužel, přesně to se teď děje stále častěji a může se to stát i vám.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vybíráte své peníze z bankomatu? Pak byste si měli dávat pozor. Nový program vyvinutý vědci dokáže odhadnout PIN kódy zákazníků bank pouhým sledováním videí, jak zadávají své kódy do bankomatů. I když se klienti snaží své kódy zakrýt, tento program dokáže odhadnout PIN s vysokou přesností. Experti varují, že to může být noční můra pro ty, kteří často používají bankomaty k výběru hotovosti nebo provádění dalších bankovních transakcí.

Krádeže během výběrů z bankomatu

Podle studie uvedené na serveru Bleeping Computer se algoritmus naučil analyzovat videa z bankomatů a odhadovat PIN kódy s překvapivou úspěšností. Dokázal uhodnout čtyřmístné kódy v 41% případů, dokonce i tehdy, když byly číselné klávesnice zakryty rukou. V rámci experimentu bylo analyzováno 5800 videí z 58 různých osob. Experti střídavě zkoušeli zadávat čtyř- a pěti místné PIN kódy a algoritmus dokázal odhadnout správnou kombinaci většinou při třech pokusech. Program dokázal odhadovat použité klávesy na základě pohybů prstů a délky prstů druhé ruky. 

Účinný hardware

Pro provádění experimentu byl potřeba výkonný hardware včetně procesoru Intel Xeon E5-2670, 128 GB RAM a tří karet Nvidia Tesla K20m. I když tento systém není levný, investice se může vyplatit pro podvodníky, kteří mohou získat citlivá bankovní data. Kromě použití umělé inteligence byl experiment testován i s lidskými účastníky, kteří se pokoušeli uhodnout PIN kódy na základě poskytnutých videí. Jejich úspěšnost však byla mnohem nižší než úspěšnost algoritmu. Lidé dokázali uhodnout správný PIN pouze v méně než osmi procentech případů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články