Stát nachystal na Čechy past. Kdo si do daného termínu nevyřídí důležitou záležitost v bance, přijde o spoustu peněz. Podmínky důchodového připojištění se razantně mění.
V červenci 2024 nastalo několik významných změn v oblasti důchodového připojištění. Tyto změny mají zvýšit atraktivnost důchodového připojištění a podpořit občany v úsporách na důchod. Zároveň by měly ulehčit státní kase. Pro běžné občany to však znamená, že budou muset vyřešit tuto neodkladnou záležitost v bance. V opačném případě mohou přijít o spoustu peněz.
Musíte tuto záležitost vyřídit v bance
Nejvýznamnější změnu, která vstoupila v platnost 1. července 2024, představuje zvýšení státního příspěvku. Tato změna má však několik podmínek, které musí občané splnit, aby na vyšší příspěvek získali nárok. Doposud stačilo na důchodové připojištění posílat minimálně 300 korun z vlastní kapsy, aby měl občan nárok na státní příspěvek ve výši 90 korun. Nově se hranice minimálního příspěvku zvedla na 500 korun, který zajistí příspěvek od státu ve výši 100 korun.
Tím však veškeré změny nekončí. Pokud se občané rozhodnou na důchod přispívat 1 700 korun měsíčně z vlastní kapsy, stát jim k tomu přispěje 340 korun. Každý však musí vyřídit tuto záležitost v bance, aby o své příspěvky nepřišel. Nestačí totiž pouze začít posílat větší obnos peněz. Kvůli změnám je nutné uzavřít nové smlouvy.
Ušetříte na daních
Jelikož se výše zmíněné změny mohou některým lidem zdát nedostatečné nebo dokonce negativní, rozhodl se stát zvýšit také finanční hranici úlevy na dani. Doposud bylo možné si za účast na důchodovém připojištění odečíst z daní úlevu ve výši 24 tisíc korun. Tato hranice se od 1. července zdvojnásobila, jak uvádí NN pojišťovna na svých stránkách.
Lidé si tak při příštím daňovém přiznání mohou za důchodové připojištění odečíst až 48 tisíc korun. Zároveň byste měli řešit celou záležitost v bance, kde vám poradí, jak nejlépe nastavit jednotlivé smlouvy a odepsat úlevy na dani. Bez rady odborníků mohou lidé velmi lehce přijít o spoustu peněz, na které mají nárok.
Za svůj důchod jsme zodpovědní sami
Doba, kdy se důchodci spoléhali výhradně na podporu státu, jsou už dávno minulostí. Se stárnoucí populací docházíme do bodu, kdy je za svůj budoucí důchod do jisté míry zodpovědný každý sám. Poslední změny nás mají v tomto ohledu podpořit a probudit větší zájem. Je ovšem nutné řešit tuto záležitost v bance nebo s pojišťovnami, abychom zbytečně nepřišli o peníze, na které máme nárok.