10 000 Kč k výplatě pro každého Čecha: Stát zavádí novinku, na peníze máte nárok i vy

Nový systém pro zpětné vrácení PEL lahví zajistí úlevu pro životní prostředí, ale také naplní peněženky Čechů. V České republice se objeví přes 11 000 sběrných míst už od příštího roku.

i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Ministerstvo životního prostředí nedávno uvedlo do veřejného prostoru nové směrnice, které plánuje implementovat do zákona o obalech. Tyto změny by měly zajistit, že od roku 2025 začnou české obchody vybírat zálohu za PET lahve a plechovky.

Kterých PET lahví se novinka týká?

Nový systém zahrnuje zálohování plastových a plechových obalů nealkoholických nápojů s objemem od 0,1 do 3 litrů a alkoholických nápojů s obsahem lihu do 15 %. Plastové obaly od mléka, tvrdého alkoholu a drogistického zboží nebudou do zálohování zahrnuty. Výše zálohy bude stanovena prováděcí vyhláškou, přičemž ministerstvo zvažuje částku kolem čtyř korun pro všechny obaly bez ohledu na jejich typ. Pokud tedy vyjdete ven a budete sbírat pohozené pet lahve, nejen že ochráníte přírodu, ale navíc si můžete vydělat i několik tisíc korun k výplatě navíc.

Prodejny a čerpací stanice s plochou do 50 metrů čtverečních budou povinně muset nabízet zpětný odběr. To zahrnuje přibližně 11 tisíc míst. Ostatní subjekty se mohou do systému dobrovolně zapojit.

Ministr životního prostředí Petr Hladík zdůrazňuje: „Chceme zajistit, aby vrácení lahve či plechovky bylo stejně snadné jako vracení skla v současnosti. Plánujeme sběrná místa v obchodech, ale i na čerpacích stanicích a dokonce možnost nákupu přes internet s následným vrácením obalu.“

Sběrná místa

Obce s více než 300 obyvateli, kde nebude dostupné místo k výkupu, budou moci požádat o vytvoření nového místa pro zpětný odběr. Cílem ministerstva je, aby nový zákon začal platit od poloviny roku 2025, ale obchodníci budou mít dostatek času na přizpůsobení se novým pravidlům. Tato opatření jsou odpovědí na požadavky Evropské unie, která vytyčila cíl do roku 2026 (navrhovaný termín) nebo do roku 2029 (aktuální nařízení), kdy by mělo být vybíráno 90 % nápojových obalů. Země, které tento cíl nedosáhnou, budou muset zavést systém zálohování.

Sdružení prodejců balených nápojů, jako iniciativa Zálohujme.cz, lobbuje za rozšíření stávajícího systému zálohování, který se věnuje převážně zpětnému odběru skleněných lahví. Tato iniciativa má podporu odborníků z Institutu cirkulární ekonomiky a ekologických aktivistů ze skupiny Trash Hero.

Tuny odpadu

Zálohujme.cz tvrdí: „Současné žluté kontejnery získají jen 69 % PET lahví, což znamená, že třetina končí v přírodě.“ Ministerstvo očekává, že do roku 2029 by mělo být schopno získat 91,5 % PET lahví a 90 % hliníkových plechovek. Ročně se v Česku spotřebuje 47 tisíc tun PET lahví a 15 tisíc tun plechovek, což odpovídá 1,8 miliardy PET lahví a 0,8 miliardy plechovek.

iZdroj fotografie: Depositephotos

Česká asociace odpadového hospodářství (ČAOH) a společnost EKO-KOM, která zajišťuje sběr tříděných plastů v žlutých popelnicích a zároveň je důležitým zdrojem příjmů, se staví proti povinnému zálohování. EKO-KOM platí obcím za tříděný odpad, což často pomáhá vyrovnat ztrátovou bilanci odpadového hospodářství. Podle EKO-KOMu se stávajícím systémem podařilo získat zhruba 80 % PET obalů. ČAOH tvrdí, že s intenzivnějším využitím současného systému by bylo možné dosáhnout unijního cíle o deset procent vyššího. Ministerstvo však tvrdí, že nový systém by měl obcím přinést finanční zisky. Průměrná obec by měla získat navíc 39 korun na jednoho občana.

Plánuje se spustit kalkulačka na webových stránkách ministerstva, která by měla obcím umožnit propočítat si možné dopady nového zálohového systému. Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR vyjádřil obavy z nového zálohovacího systému. Konzultační společnost CETA provedla analýzu, podle které bude zavedení systému stát obchodníky kolem 5,2 miliardy korun a roční provozní náklady budou činit 1,4 miliardy korun. Tato analýza však zohledňovala pouze obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních; ministerstvo však navrhuje rozšíření povinnosti i na menší prodejny. Podle Svazu obchodu by obchodníci nuceni přenést tyto náklady na zákazníky, což by mohlo způsobit zdražení nápojů.

Kaufland a Lidl již razí cestu

Obchody Kaufland a Lidl, oba vlastněné německou skupinou Schwarz, se již pustily do sběru PET lahví a plechovek od zákazníků. To však není systém zálohování jako takový: obchody nepřidávají zálohu k ceně a zákazníkům neposkytují peníze, ale místo toho jim nabízejí slevu na vybrané zboží. Kaufland vykupuje plastové lahve ve čtyřech svých obchodech, v Praze, Olomouci a Šternberku, a navíc v pražských prodejnách i hliníkové plechovky od nápojů. Mluvčí řetězce Renata Maierl sdělila, že v první fázi projektu v prodejnách Kauflandu do konce července nasbírali více než 220 tisíc obalů. Plánují instalovat lahvomaty i ve Zlíně a Pardubicích. Lidl zpětně odebírá obaly v osmi prodejnách a plánuje rozšíření tohoto systému.

iZdroj fotografie: Depositephotos

Odebraný obalový materiál obchody předávají k dalšímu zpracování. „Naším cílem je, aby byly tyto suroviny využity na výrobu nových PET lahví a plechovek. Nynější legislativa však tento proces neumožňuje. Materiál, který se nám podaří nasbírat, bude předán městu a zpracován podle tamějších pravidel,“ vysvětlil Tomáš Myler, mluvčí obou řetězců, na začátku roku. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že zpětný výkup PET lahví a plechovek již funguje v třinácti evropských zemích. Nejlepšími výsledky se pyšní Norsko, kde se recykluje 97 % plastových lahví. Tento systém tam funguje již od roku 1996. Lidé mohou vracet materiál prostřednictvím 3500 zpětných automatů a za to dostávají peníze – 10 eurocentů za plastovou láhev o objemu 330 ml a 26 eurocentů za dvoulitrovou PET láhev nebo hliníkovou plechovku.

Slovensko loni v lednu zavedlo jednotnou vratnou zálohu pro PET lahve a plechovky. Zákazníci platí při nákupu zálohovaných nápojů 15 eurocentů navíc a tuto zálohu jim obchod vrací, pokud vrátí nepoškozený obal. Toto zálohování je povinné pro prodejny s plochou větší než 300 metrů čtverečních, a na Slovensku jich je přes dva tisíce.

Zdroj: Penize.cz
Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články