Tuhle nabíječku má doma spousta Čechů. Teď se o ní zjistily hrozné věci, je extrémně nebezpečná

Koncoví uživatelé notebooků značky Toshiba zjistili, že jejich nabíječka může být nebezpečná. Hrozí vážné poškození, a dokonce se může i vznítit.

nebezpečná nabíječka i Zdroj fotografie: Nemo / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Výroba elektronických zařízení podléhá přísným normám, aby se zaručila bezpečnost výrobků pro běžné uživatele. I tak se občas dostane na trh výrobek, u kterého se nebezpečná závada zjistí až při běžném užívání u koncového uživatele. Nedávno se o tom přesvědčili i vlastníci notebooku značky Toshiba.

Nebezpečná nabíječka

Společnost Toshiba závadu odhalila u řady svých notebooků, které byly vyrobeny mezi roky 2008 a 2012. U nabíječek k těmto notebookům se v posledních letech zjistila nebezpečná závada. Podle zaznamenaných případů mělo při nabíjení notebooků docházet k silnému přehřátí nabíječky, která se následně měla roztavit či dokonce vznítit. Takových případů je zatím evidováno celkem 679.

Toshiba proto stahuje celkem 15,5 milionů těchto napájecích kabelů. Pokud vlastníte tento typ notebooku, měli byste nabíjecí adapter okamžitě vrátit. Označení nebezpečné nabíječky začína kódem G71C. Tento kód najdete u čárového kódu daného adapteru.

nabíječka - adaptér
iZdroj fotografie: Reise Reise / Creative Commons / CC BY-SA
Pozor na tyto nabíječky, můžete kvůli nim i vyhořet

Svou bezpečnost nepodceňujte

Celou nešťastnou záležitost řeší na území České a Slovenské republiky servisní společnost CCC. Tento servis jedná přímo z pověření společnosti Toshiba a dokáže tedy poskytnout nepřesnější informace ohledně podezřelých zařízení. Pokud si tedy nejste jistí, za je nabíječka vašeho notebooku právě ta nebezpečná, obraťte se na pracovníky servisu CCC. Pomůžou vám rozpoznat daný typ a pořeší jeho náhradu.

Podezřelá elektronika

Nejedná se o první případ závadné nabíječky, o kterém jsme vás v poslední době informovali. Obecně jsou podobné závady detekovány u levné elektroniky pochybných značek a nelicencovaných výrobců, u kterých nemůže být kvůli nízké ceně zaručeno správné testování funkčnosti a bezpečnosti. Přesto se podobná nebezpečná závada může objevit i u prémiových značek. Na rozdíl od levné elektroniky máte v takovém případě nárok na odškodnění, pokud se daná závada projeví.

Po nabití telefonu by nabíječka neměla zůstat v v zásuvce: Spotřeba energie je ten méně podstatný důvod

Ačkoliv stoprocentní bezpečnost nemůže nikdy nikdo zaručit, na elektronických zařízeních se určitě nevyplatí šetřit. Riziko poškození nebo dokonce vznícení je u levné elektroniky znatelně vyšší než u známých a ověřených značek značkové elektroniky. Zároveň je také důležité dbát na správné používání daného zařízení a vyhnout se případnému poškození nebo dokonce závažným úrazům.

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články