Naléhavé: Kdo má doma tuto nabíječku, musí ji okamžitě vyhodit. Hrozí obrovské nebezpečí

Pokud máte doma tuto nabíječku, okamžitě jí běžte vrátit. Hrozí vážné bezpečnostní riziko zásahu elektrickým proudem. Nebojte, své peníze dostanete zpátky.

nabíječku i Zdroj fotografie: Almanta / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Nabíječku na telefon, tablet či notebook má dnes doma úplně každý. Mnohdy se v jedné domácnosti nachází hned několik přístrojů, které vyžadují nabíjení. V takovém případě se vám doma válí hned několik různých nabíječek, které se rády ztrácejí, zamotávají do sebe a nikdy je nemůžete najít, když je právě potřebujete. Spousta lidí proto využívá možnosti takzvaných univerzálních nabíječek, které používají pro více zařízení se stejnou koncovkou. Výrobci elektroniky však před takovými nabíječkami varují.

Nabíječka z Ikei

Podobnou univerzální nabíječku nabízela také oblíbená Ikea, kde je kromě nábytku součástí sortimentu též různá drobná elektronika. I zde jste si mohli zakoupit univerzální nabíječku, u které se však zjistilo závažné riziko úrazu. Podle dostupných informací docházelo velmi rychle k opotřebení přívodního kabelu a hrozilo riziko zásahu elektrickým proudem. Produkt byl okamžitě stažen z prodeje a každý, kdo si ho zakoupil, má nárok na vrácení peněz přímo na prodejně Ikea. Jedná se o USB nabíječku s názvem ÅSKSTORM a označením ICPSW5-40-1.

mobilní telefony připojené k nabíječkám tvoří kruh s centrálním nabíjením
iZdroj fotografie: Mmckinley / Creative Commons / CC BY-SA
I zboží z renomovaného obchodního řetězce Ikea může ohrozit vaše zdraví

Výrobci varují

Výrobci elektronických zařízení, jako jsou mobilní telefony a tablety, důrazně doporučují, abyste vždycky používali originální nabíječku k danému zařízení. Tyto nabíječky se většinou dodávají v balení se zakoupeným zařízením. Originální nabíječky jsou dimenzované přímo na daný typ baterie a výrazně omezují její opotřebení. Obezřetní byste měli být především v případě, že používáte takzvané „rychlonabíjení“. Ve výjimečných případech, kdy není originální nabíječka součásti balení, vám výrobce nabídne vhodnou variantu k dokoupení.

Po nabití telefonu by nabíječka neměla zůstat v v zásuvce: Spotřeba energie je ten méně podstatný důvod

Nepodceňujte riziko

Riziko při používání nelicencované a levné elektroniky je skutečně velké. Nabíječka či sluchátka, které koupíte v nespecializovaných obchodech za velmi nízké ceny většinou neprocházejí správným testováním a výrobce nemůže zaručit jejich bezpečnost. Taková nabíječka může významně přispět k opotřebení vašeho zařízení či ho dokonce poškodit. Závažnější jsou však rizika různých úrazů při zásahu elektrickým proudem, které mohou v krajních případech skončit i smrtí. Výjimkou nejsou ani případy, kdy se nekvalitní elektronika samovolně vznítí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články