Varování: Kdo si přes internet koupí tuhle známou věc, bude muset zaplatit poplatek 6 500 Kč

Internet je plný podvodníků, kteří neštití vůbec ničeho. Kromě hackerských podvodů se na sitích objevují také falešní obchodníci. Nabízejí lákavé zboží, ale po zaplacení s vámi přestanou komunikovat.

mobilního operátora i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

To, že je internet plný podvodníků není žádná novinka. Často tady upozorňujeme na různé techniky podvoníků, které mají z obyčejných lidí vylákat přístupové údaje k jejich účtům. Výjimkou však nejsou ani takoví, kteří své oběti hledají mezi kupujícími na různých bazarech či fórech. Nabídnou vám zázračný čaj na hubnutí, ale ve skutečnosti jenom shrábnou peníze a už o nich nikdy neuslyšíte.

Internet plný podvodníků

Vás to budé stát pár stovek či tisíc korun, podvodník na tom vydělá miliony. Policisté ze Zlínksého kraje nedávno dopadli ženu, která si měla drobnými podvody přijít dohromady na téměř 1,5 milionu korun. Na různých bazarech, včetně Facebookových skupin, nabízela zboží všeho druhu. Mohli jste si od ní zakoupit hračky či oblečení pro děti nebo již zmíněný čaj na hubnutí. Platba probíhala vždy předem a zklamaní zákazníci se slibovaného zboží nikdy nedočkali.

Falešné účty

Internet poskytl zmíněné ženě z Bruntálu důležitou anonymitu, díky které mohla během let podvést až dva tisíce osob. Na bazarech i sociálních sítích vystupovala pod několika falešnými účty a peníze si nechávala zasílat na pět různých bankovních účtů. Díky tomu trvalo policistům téměř pět let, než všechny nahlášené případy vysledovaly až k jedné konkrétní osobě. Dá se navíc předpokládat, že spousta případů se k policii ani nedostala. Mnoho lidí může nad podobným podvodem mávnout rukou, zvlášť, když takhle přijdou jen o pár stovek korun.

internet podvod
iZdroj fotografie: Martin Kozák / Creative Commons / CC BY-SA

Na podvodníky upozorňujte

Vždy je však žádoucí, aby byli podvodníci co nejrychleji odhaleni. Vás mohou okrást jen o pár korun, ale někdo jiný může přijít o mnoho víc. Pokud se stanete obětí podvodu, vždycky daného člověka a jeho profil nahlaste příslušnému bazaru či správci Facebookové skupiny. V ideálním případě také podejte trestní oznámení na policii. Policisté možná podvodníka nevypátrají hned a vám se peníze už nikdy nevrátí, ale čím více údajů mají, tím lépe.

Většina podvodníků, kteří ke svým krádežím používají internet, jsou navíc takzvané „známé firmy“. Stejně jako žena z Bruntálu, která už byla v minulosti trestně stíhaná a dokonce strávila dva roky ve vězení. Policie následně zjistila, že je proti ní vedeno několik exekučních řízení. Dohromady dlužila více ja milion korun a zdá se, že neměla v úmyslu dluhy vyrovnat penězi z podvodů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články