Proč psi naklání hlavu, když jim něco říkáme? Ve skutečnosti jde o účinnou techniku manipulace s páníčkem

Psi dělají poměrně hodně roztomilých věcí. Jednou z nich je naklánění hlavičky na stranu, když komunikují s pánem nebo i jiným člověkem. Je to skutečné milé a okouzlující.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Tomuto fenoménu se ale zatím věnovalo jen překvapivě velmi málo výzkumů. Nová studie teď na „nadaných“ psech ukázala, že k náklonu dochází, když správně aportují konkrétní hračku. Nadaní chlupáči byli ti, kteří si jsou rychle schopni zapamatovat několik hraček podle názvů. Bádání naznačuje, že toto chování může být znakem koncentrace a následného vybavení si právě označeného předmětu. To vše rozebírá behavioristka Andrea Sommese.

Zjištění v rámci odlišného výzkumu

Badatelé na chování narazili během zkoumání psí schopnosti naučit se slova. Většina psů si totiž nedokáže zapamatovat ani dvě hračky. Tato nadaná štěňata – všechno border kolie – si dovedou zafixovat a následně vybavit minimálně 10 hraček, jejichž jména se naučila. Fenka Whisky dokonce správně přinesla 54 z 59 kusů, které se naučila rozeznávat. Po několik měsíců byly testovány schopnosti psů a srovnávány s dalšími plemeny.

iZdroj fotografie: Pxhere

Majitelé psů umístili hračky do jiné místnosti a chtěli je přinést podle jména. Jen sedmero nadaných psů se je naučilo velmi rychle a pamatovalo si názvy. Měli ale ještě jednu společnou vlastnost, a to právě zvyk naklánět hlavu. „Vzorec chování byl příliš konzistentní na to, aby šlo o pouhou náhodu,“ uvádí Andrea Sommese z univerzity Etvos Loránd. Proto se tým rozhodl ponořit do tohoto fenoménu hlouběji.

Počáteční průzkum a další verze

Internet nabízí v tomto ohledu mnoho spekulací, jakými jsou potřeba lepšího sluchu nebo vidění, či zachycení specifických hlasů a slov. Sommese našla i hypotézu, že psi z útulku to dělají častěji, protože instinktivně vědí, že lidé tomu nemohou odolat. Vědecké studie byly ovšem ještě vzácnější, existovaly všeho všudy jen veterinární zprávy popisující jev jako projev některých zdravotních problémů u zvířete. Nic však neodpovídalo pozorovanému vzorci.

iZdroj fotografie: Pxhere

Behavioristé si všimli, že když chtějí po psu přinést hračku, nadaní jedinci náklon provedou ve 4 % případů. Zvířata měla dokonce oblíbenou stranu, podobně jako lidé preferují pravou nebo levou ruku. Chování bylo konzistentní bez ohledu na pozici pána ve vztahu k psovi. Všechny kolie byly obeznámeny se slovy, která k nim byla pronesena, jen ty nadané si ale spojily význam s konkrétním předmětem. A právě ty nakláněly hlavu neustále.

Známý zvuk, opakovaný vzorec

Z toho plyne, že náklon hlavy není jen ukázka obeznámenosti s nějakým zvukem. Pokud by to tak bylo, bude to dělat všech 40 psů v experimentu. Tým badatelů došel k závěru, že návyk bude spojen s mentálním procesem. Je znamením vysoké pozornosti a koncentrace. Psi si například propojují příkaz s vlastní vizuální vzpomínkou na konkrétní hračku. Podle Monique Udell z univerzity v Oregonu nebyl psí návyk ještě nikdy podroben takovému zkoumání.

iZdroj fotografie: Pxhere

Upozornila ovšem na to, že tato pozorování jsou pouze předběžná, mohou však poskytnout velmi slibné nasměrování dalších výzkumů kognitivních schopností u psů. Další fází je pokládání více otázek k tomu, co tento projev vlastně znamená,“  řekla Udell. „Dá se náklon hlavy použít jako předvídání zapamatování slov, paměti nebo pozornosti?“ Určitě jde o posun, který vytvořil další rozcestník ve zkoumání nejlepších přátel člověka.

Jaké další opravdu roztomilé psí projevy vás napadají?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Zobrazit další články