Jasné znaky toho, že váš pes trpí horečkou a vy je pravděpodobně přehlížíte. Co udělat ještě předtím, než se vypravíte k veterináři?

Co se týče horečky vašeho psa, její odhalení není náročná výzva a stačí použít teploměr. Během méně než minuty vám poskytne odpověď, která buď uklidní, nebo vystresuje.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Trochu jiné je to u štěňat, protože malý pes, klid a teploměr se málokdy vyskytnou v jedné větě. Proto je potřeba věnovat pozornost některým znakům, které horečku vašeho chlupáče ukážou i bez nástrojů. Prvním znamením horečnatého stavu jsou zarudlé oči zvířete. Pokud se podíváte zblízka, pak jsou oči zdravého psa krásně čisté a lesklé. Zarudlé a zřetelně unavené oči jasně ukazují, že váš psí kamarád se rozhodně necítí na dovádění a radost ze života.

Ztráta elánu i chuti k jídlu

Psi s horečkou, stejně jako lidé, nemají náladu ani sílu na nějaké pobíhání nebo dovádění. Chlupáči se uklidí někam do kouta a jejich tělo má co dělat, aby se vůbec zvedli ze země. Horečka tělo napadá a znatelně oslabuje. Zdravý pes nejspíš pobíhá po celém bytě a hledá další spřátelenou bytost, se kterou by si zablbnul. Pokud vypadá unaveně bez zjevné příčiny a nestojí o interakci, jde o jasné znamení problému, možná právě horečky.

iZdroj fotografie: Pixabay

Společně s únavou je ztráta apetitu jasným příkladem, že je se psem něco špatně. Zkuste mu nabídnout žrádlo a zkuste si s ním hrát. Pokud nereaguje na žádný stimul, ani vaši přítomnost a oblíbená pochoutka ho nechává netečným, je to jasné znamení horečky. Ostatně u nás je to stejné. Jsme neteční k jakékoli zábavě, věci nás nezajímají, jídlo o to méně. Obvykle máme v takových případech problém do sebe dostat cokoli pevného.

Horké uši, čenich a třes

Staré přirovnání správně praví, že je něco studené jak psí nos. Případně někdo, kdo se s nikým nebaví. Čumák psa je za normálních okolností studený, vlhký a čistý. U štěňat jde o jedno z nejteplejších míst na těle. Pokud je čenich psa suchý, zvláště horký a špinavý, jedná se pravděpodobně o další signál horečky. Dalším místem jsou pak uši, které by neměly překračovat celkovou tělesnou teplotu. Pokud jsou teplejší než zbytek těla, mějte se na pozoru.

iZdroj fotografie: Pixabay

Psi se poměrně často klepou, pokud jsou ve stresových situacích, například když je kolem příliš mnoho lidí najednou. V takových případech není důvod k panice, je to jejich obvyklá reakce na úzkost. Pokud ale k třesu není důvod a vyskytne se v kombinaci se znavenou tváří, únavou a dalšími znaky, je už třeba zpozornět. Pokud pes zrovna nepřiběhl zvenku v době mrazu, nejspíš jde o signál horečky a je na místě bližší průzkum.

Hlasitý kašel a zvracení potravy

Kašlání psa může být příznakem některé z infekcí nebo vnitřního zánětu. Tyto zdravotní neduhy také způsobují nárůst horečky, protože vyšší teplota likviduje škodlivé bakterie. Pokud kašel přetrvává nějakou dobu, je rozhodně na místě se poradit s veterinářem. Zvracení může být znakem podrážděného žaludku nebo jiné okolnosti, která za chvíli přejde. Pokud se však opakuje a jídlo je naprosto v pořádku, jde už o znak choroby.

iZdroj fotografie: Pixabay

Před návštěvou doktora můžete udělat pár věcí, které psovi uleví, v první řadě jeho ochlazení. Otřete ho houbičkou nebo žínkou se studenou vodou na čenichu, pod packami a na slabinách. Nechte mu k dispozici studenou vodu a dejte ho někam do chladnějšího prostředí. Můžete mu za hlavu dát sáčky s ledem, ale pozor, aby ho nedráždily. I pokud se jeho stav zdánlivě zlepší, veterináře navštivte, bude to jen dočasná úleva. Nedoléčené choroby jsou nejhorší.

Řešili jste někdy horečku u psa? Co na ni zabralo?

Zdroj: AKC

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Zobrazit další články