Kdyby se koně v minulosti nedostali do Severní Ameriky, pravděpodobně by dnes jako druh vůbec neexistovali

Starověcí koně, podobní těm dnešním, se vyvinuli v Severní Americe. Až odtud se pak postupně rozšířili do celé Evropy i Asie. Pobyt na kontinentu byl ale klíčový.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

První starověcí koně žili v lesích před 55 miliony let, a to jak v Evropě, tak i Americe. V té době měli ovšem velikost dnešních psů. Jejich migrace se odehrála přibližně před 1 milionem až 800 000 lety, alespoň podle nové studie zveřejněné v magazínu Molecular Ecology. Pokud by si ovšem dávní koně nenašli svou cestu do Eurasie, pravděpodobně bychom dnes vůbec žádné neměli. Asi před 10 000 lety zmizeli všichni ze Severní Ameriky.

Kontakt koňských populací

Nová studie se zabývá otázkou, zda byli koně v Severní Americe a Evropě po svém prvním rozptýlení v nějakém kontaktu. Je to podstatná otázka. Několik druhů koní bylo pojmenováno na základě fosilií s datací v posledním milionu let. „Chceme tedy vědět, jestli je to opravdu tak. Byli koně na různých kontinentech opravdu jiného druhu?“ ptá se Peter Heinztman, profesor UiT univerzity. Je součástí týmu, který analyzoval staré genetické vzorky.

iZdroj fotografie: Pxhere

Ukázalo se, že koně z Eurasie a Severní Ameriky se po prvním rozptýlení ve skutečnosti promíchali. Spojení bylo možné v dobách, kdy byla nízká hladina oceánů, což vytvořilo na území Beringova průlivu pevninský most. Populace od sebe zkrátka nebyly úplně oddělené. Tento most se objevil během dob ledových i chladných období během posledního milionu let, když ledovce stále zadržovaly hodně vody.

Nejistý přístup a domestikace druhů

Jak přesně se to dalo provést, je stále předmětem diskusí. V období posledních 100 000 let máme docela slušnou představu, kdy se tento most objevoval. Časy předtím jsou však nadále diskutabilní. Genetický rozbor může ukázat, kdy k němu zvířata měla přístup. Domestikovaná zvířata pochází z divokých koní v Evropě a Asii a k procesu došlo asi před 6 000 lety. Divocí jsou pryč a jedinou výjimku tvoří nejspíše kůň Převalského.

iZdroj fotografie: Pxhere

Ten pochází ze stepí centrální Asie. Nicméně většina divokých koní, kteří jsou dnes v USA, přišla během 16. století se Španěly. Například u mustanga existuje stále debata ohledně toho, zda sem vlastně nepatří, nebo zda jde o druh, který se znovu vrátil do svého přirozeného prostředí. Z biologického hlediska je snadnější to vysvětlit jako opětovný návrat namísto vnímání koně jako invazivní druh. Je to ovšem politicky nabitá diskuse.

Koně a riziko pro ekosystémy

Studii podpořila i americká kampaň za divoké koně. Podle dalších poznatků vyhrabávají koně a osli vodní díry v suchých lokacích a zpřístupňují tak vodu i dalším zvířatům. Další skupiny ale věří, že jsou koně hrozbou pro ekosystém a nemají tu přirozené místo. The Wildlife Society prohlásila, že Severní Amerika se za posledních 10 000 let stala obecně mnohem sušším územím. Valnou část tohoto trendu mají mít na svědomí právě koně.

iZdroj fotografie: Pxhere

Jejich přirození nepřátelé totiž vymizeli, jejich počty rostou a množí se diskuse o udržení populace pod kontrolou. Nové studie ukazují, že během posledního milionu let existovalo minimálně jedno období, kdy koně migrovali mezi kontinenty. Nelze přesně určit, jak moc a v jakých obdobích se tak dělo, je ale jisté, že k tomu docházelo. Vychází to ze srovnání mitochondriální DNA, která přechází z matky na její potomky.

Jak staří koně vlastně vypadali?

Podle Heintzmanna byli koně před milionem let v Americe poměrně velcí. V době mezi 25 000 – 15 000 lety tak došlo k jejich zmenšení, přiblížili se spíše dnešním islandským koním. V té době byl ale v Americe ještě jeden koňský genom, konkrétně Haringtonhippusi. Ten také vymřel a bylo to na konci poslední doby ledové. Kůň Převalského je považován za posledního přežívajícího divokého koně. Vypadal ale jako ti původní?

iZdroj fotografie: Pxhere

Tento druh má jen jednu barevnou variantu a je docela malý a podsaditý. Je obecně považován za divokého předka dnešních domestikovaných koní. Když se ale podíváte na jeskynní kresby z poslední doby ledové, vidíte koně s mnohem větším barevným rozsahem. A ne všichni z nich vypadají jako kůň Převalského, kterého známe z dnešních dnů. Předci Převalského jsou vnímání jako primitivnější druhy.

Bojíte se koní, nebo jsou to vaši přátelé a oblíbenci?

Zdroj: ScienceNorway

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Zobrazit další články