Starověké jeskynní malby nejsou výtvorem člověka. Nový výzkum poukazuje na první historický padělek a objasňuje jejich vznik

To, co bylo kdysi považováno za nejstarší jeskynní malby v Německu, se ukazuje jako první historický padělek. Za malbami stojí někdo jiný, než komu jsou připisovány.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dobře, prohlásit to za padělek asi taky není úplně přesné. Záměrem umělce nejspíš nebylo kohokoli ošálit, princip je ovšem obdobný. Podle Julie Blumenröther, která malby zkoumala v rámci své práce na německé univerzitě, byly nejspíše způsobeny čistě přírodními procesy. Tato myšlenka je přímo v rozporu s tvrzením archeologů, kteří je původně zkoumali po jejich objevení v roce 2005. Podle nich šlo o výjevy zpodobňující plodnost.

Linky maleb starých tisíce let

Původní výzkum datoval malby jako 14 000 – 16 000 let staré, a popsal je jako obrazy muže, ženy a falusu. To poukazuje na to, že malování penisů po stěnách rozhodně není nic nového. Nicméně tito badatelé došli k závěru, že nástrojem byl nejspíš ostrý předmět, zatímco Blumenröther a její kolega Andreas Pastoors nyní zpochybnili celý tento příběh. „Pokud by byly vytvořeny člověkem, byly by tu jasné důkazy po použití nástrojů doby kamenné.“

iZdroj fotografie: Se souhlasem Benjamin Taub

„Tyto nástroje by se projevily také na malbách podobných výjevů v dalších lokalitách,“ vysvětluje Pastoors. Nic z toho se ovšem v prostoru 75metrové jeskyně nenašlo. To naznačuje, že celý tento výtvor nalezený v krápníkové jeskyni není vůbec pravěkým uměním. Ještě větší důkaz pak nalezla sama Blumenröther, která pomocí digitálního mikroskopu a 3D skenů provedla rekonstrukci části obrazů.

Srovnání s dalšími uměleckými kusy

Porovnání těchto linií s dalšími nálezy pravěkého umění ukázalo, že pravděpodobnost jejich vzniku lidskou rukou je velmi malá. V laboratoři proběhlo i testování výroby stejných linií za pomoci nástrojů, o kterých se ví, že je tehdejší lidé používali. „Podrobný rozbor ukázal, že směrování a střety všech linií přímo odporují hypotéze, že byly vytvořeny člověkem s použitím ostrého předmětu,“ vysvětluje. Navíc žádná ze 138 linek neukazuje motivy doby kamenné.

iZdroj fotografie: Pxhere

Ačkoli tento případ může být trochu zklamáním pro lidi s velkou představivostí, kteří rádi sledují pravěké umělecké výtvory, není důvod zoufat. Existuje stále obrovské množství dalších příkladů mnohem přesvědčivějších jeskynních maleb. Ty nejstarší byly nalezeny v jeskyni El Castillo v Kantábrii na území Španělska. A dodnes panuje názor, že jsou staré asi 40 000 let, což z nich činí velmi dávné umělecké dílo.

Které pravěké malby máte nejraději a kdy jste je viděli poprvé?

Zdroj: IFLScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
Události247.cz
Události247.cz
,,Hrozba jaderného konfliktu nepominula. Naopak se zvýšila,“ říká exprezident Ruska Medveděv
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa
adbz.cz
adbz.cz
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu