Starověké jeskynní malby nejsou výtvorem člověka. Nový výzkum poukazuje na první historický padělek a objasňuje jejich vznik

To, co bylo kdysi považováno za nejstarší jeskynní malby v Německu, se ukazuje jako první historický padělek. Za malbami stojí někdo jiný, než komu jsou připisovány.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dobře, prohlásit to za padělek asi taky není úplně přesné. Záměrem umělce nejspíš nebylo kohokoli ošálit, princip je ovšem obdobný. Podle Julie Blumenröther, která malby zkoumala v rámci své práce na německé univerzitě, byly nejspíše způsobeny čistě přírodními procesy. Tato myšlenka je přímo v rozporu s tvrzením archeologů, kteří je původně zkoumali po jejich objevení v roce 2005. Podle nich šlo o výjevy zpodobňující plodnost.

Linky maleb starých tisíce let

Původní výzkum datoval malby jako 14 000 – 16 000 let staré, a popsal je jako obrazy muže, ženy a falusu. To poukazuje na to, že malování penisů po stěnách rozhodně není nic nového. Nicméně tito badatelé došli k závěru, že nástrojem byl nejspíš ostrý předmět, zatímco Blumenröther a její kolega Andreas Pastoors nyní zpochybnili celý tento příběh. „Pokud by byly vytvořeny člověkem, byly by tu jasné důkazy po použití nástrojů doby kamenné.“

iZdroj fotografie: Se souhlasem Benjamin Taub

„Tyto nástroje by se projevily také na malbách podobných výjevů v dalších lokalitách,“ vysvětluje Pastoors. Nic z toho se ovšem v prostoru 75metrové jeskyně nenašlo. To naznačuje, že celý tento výtvor nalezený v krápníkové jeskyni není vůbec pravěkým uměním. Ještě větší důkaz pak nalezla sama Blumenröther, která pomocí digitálního mikroskopu a 3D skenů provedla rekonstrukci části obrazů.

Srovnání s dalšími uměleckými kusy

Porovnání těchto linií s dalšími nálezy pravěkého umění ukázalo, že pravděpodobnost jejich vzniku lidskou rukou je velmi malá. V laboratoři proběhlo i testování výroby stejných linií za pomoci nástrojů, o kterých se ví, že je tehdejší lidé používali. „Podrobný rozbor ukázal, že směrování a střety všech linií přímo odporují hypotéze, že byly vytvořeny člověkem s použitím ostrého předmětu,“ vysvětluje. Navíc žádná ze 138 linek neukazuje motivy doby kamenné.

iZdroj fotografie: Pxhere

Ačkoli tento případ může být trochu zklamáním pro lidi s velkou představivostí, kteří rádi sledují pravěké umělecké výtvory, není důvod zoufat. Existuje stále obrovské množství dalších příkladů mnohem přesvědčivějších jeskynních maleb. Ty nejstarší byly nalezeny v jeskyni El Castillo v Kantábrii na území Španělska. A dodnes panuje názor, že jsou staré asi 40 000 let, což z nich činí velmi dávné umělecké dílo.

Které pravěké malby máte nejraději a kdy jste je viděli poprvé?

Zdroj: IFLScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Zobrazit další články