Voda a lidský odpad. Rozpuštěná antikoncepce mění reprodukci živočichů, ryby jsou plné toxických látek

Většina z nás pravděpodobně příliš nevnímá, co se stane s tím, co odteče do odpadu nebo co spláchneme do záchodu. Ale obsah potrubí vypovídá o našem životním stylu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Uhlíková stopa je v dnešní době velmi používaný pojem, ale stejně škodlivá je i chemická stopa léků, drog, hormonů. Mnozí se zbavují odpadu bez jediné myšlenky na možná nebezpečí, která mohou způsobit. Jako spotřebitelé bychom však měli dávat pozor na to, kde chemikálie skončí. S čím nezačnou konzumenti, s tím firmy pospíchat nebudou.

Čističky vody na to nestačí

Kromě většího množství vody tvoří odpadní vody převážně potraviny a nápoje (tj. organické látky jako sacharidy a tuky a také některé živiny). Organické látky a živiny jsou však v čističkách vody účinně odstraněny. Horší je to s domácí chemií, drogami (legálními i nelegálními) a metabolity léků (tj. produkty vznikajícími při odbourávání těchto látek v těle). Čistírny nejsou určeny k rozkladu léků a dalších chemikálií, které denně používáme.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Stále aktivní chemikálie a léky jsou distribuovány mezi vodní vrstvu a čistírenský kal v závislosti na tom, jak jsou ve vodě rozpustné. Kal, který se odstraní v čistírnách, se často používá jako hnojivo a vyčištěná odpadní voda se vypouští do moře. V obou případech skončí látky v přírodě. V mnoha ohledech se dá říci, že moře je zrcadlem našich lékárniček. Léky a drogy jsou sice zředěné, ale odbourávají se velmi pomalu. To způsobuje, že se sloučeniny hromadí a mohou působit na organismy, pro které nebyly vůbec určeny.

Organismy jsou vystavovány chemikáliím

Celosvětové údaje ukazují, že hromadění léků, pesticidů a dalších chemikálií v rybách, mušlích a mořských řasách je skutečným problémem. Rezistence vůči antibiotikům je částečně způsobena bakteriemi, které jsou vystaveny malému množstvím antibiotik v životním prostředí. Odolné bakterie poté mohou způsobit infekci, která se bude jen velmi obtížně léčit. Méně se ale ví, že stejně nebezpečné jsou i další drogy. Mohou se hromadit v potravinovém řetězci a nakonec se objevit na našich jídelních stolech.

iZdroj fotografie: Pixabay

Mušle filtrují neuvěřitelné množství vody při hledání své oblíbené potravy – řas. Pokud voda obsahuje drogy a jiné chemikálie, budou absorbovány a nahromaděny v jedlé části skořápky. Hormony z antikoncepčních pilulek se též dostávají do vody, kde působí negativně na reprodukční schopnosti organismů. Velká studie Karen Kidd v Ontariu v Kanadě například ukázala, že ethinylestradiol, aktivní složka mnoha antikoncepčních pilulek, dramaticky snížil stavy ryb v experimentálním jezeře.

Jak se zbavujete již nepoužitelných léků?

Zdroj: Forskersonen, Karen A. Kidd, Collapse of a fish population after exposure to a synthetic estrogen, 2007

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Zobrazit další články