Líbilo by se vám nadobro vyhubit pavouky? Pozor, tento nenahraditelný článek přírody nás chrání před hmyzí apokalypsou

Jsou na vašem dvorku, ve zdech domů, potkáte je na půdě. A nějaký je právě teď nejspíš kousek od vás. Jen myšlenka na ně ve vás může probudit touhu je všechny vyhladit.

i Zdroj fotografie: Pxhere
                   

Řeč je o pavoucích, jejichž počet se po celém světě udává v kvadrilionech – tedy jedničce s patnácti nulami. Při takovém množství by to bylo 2,8 milionu těchto tvorů na jednoho člověka a kurz na vítěze je tak docela jasný. Možná by je šlo vyhladit při velmi rozsáhlé a přesně koordinované mezinárodní spolupráci. Jen si představte svět, kde není ani jeden otravný pavouk s osmi nohama splétající všude svoje sítě.

Jaké následky by jejich absence měla?

Co by se stalo s dalšími brouky? Rostly by počty nemocných? Jak by to změnilo budoucnost medicíny? Pavouci jsou velmi plodní a zatím víme o 45 000 existujících druzích. Vědci přitom odhadují, že dvojnásobek tohoto množství ještě nebyl objeven a poznán. Také se znatelně liší velikostí, nejmenší samoanský pavouk je menší než 1 milimetr, zatímco sklípkan největší dosahuje až 30 centimetrů.

iZdroj fotografie: Pxhere

Každý druh pavouka v sobě má v průměru 500 zcela jedinečných toxinů, které jim dovolují jejich kořist paralyzovat, zabít a zkapalnit. Ale jak nebezpeční jsou vlastně pavouci lidem? Z celého právě popsaného spektra nám může skutečně ublížit pouhých 12 druhů. Na rozdíl od jiného hmyzu pavouci útočí jen tehdy, pokud se sami cítí dostatečně ohrožení. Krom toho nepřenáší nemoci, jako například komáři, štěnice nebo vši.

Pavouk jako nenahraditelný článek přírody

Hodně pavoučích druhů se ve skutečnosti živí právě tím hmyzem, který pro lidi představuje mnohem větší riziko. Takže ano, měli bychom jim poděkovat. V případě, že by pavouci opravdu zmizeli, budeme záhy pozorovat silné přepětí v hmyzí populaci a vzestup mnoha druhů nákaz. Rozhodně se to bude týkat malárie, horečky dengue a několika dalších. Bez pavouků budou prosperovat mnohem horší tvorové.

iZdroj fotografie: Pxhere

To se dále projeví na celém potravním řetězci, protože dojde i na úrody zemědělských plodin. Pšenice, obilí, kukuřice, žito nebo brambory budou první na řadě a zaútočí na ně celé nekontrolovatelné mraky hmyzu. Museli bychom velmi svižně vyvinout vhodné pesticidy, které jsou ovšem další hrozbou pro náš vlastní druh i životní prostředí. Vzhledem k následkům takového zásahu do zemědělství bude potřeba přehodnotit jídelníček.

Nejen striktní změna stravovacích návyků

Brouci jako potrava jsou v Evropě stále spíš výstřelkem, přestože jejich výživová hodnota je nepochybná. Abychom zabránili světovému hladomoru, museli bychom tuto podivnost velmi rychle přesunout do čirého mainstreamu. Jenže pavouci nedrží v chodu jen potravní řetězec, ze kterého prosperujeme. Jejich jedy a vlákna nacházejí uplatnění ve výrobě léčiv a mnoha dnes zcela běžných materiálů. Pavoučí vlákno je neuvěřitelné lehké a zároveň pevné.

iZdroj fotografie: Pxhere

Překonává dokonce 10krát sílu kevlaru (ano, toho, ze kterého jsou neprůstřelné vesty) a mohlo by se stát základem budoucích bezpečnostních prvků. Tedy za předpokladu, že si nejdřív nezničíme výrobce. Ta a mnohé další inovace by přestaly, pokud by pavouci zmizeli. Až je příště potkáte, buďte k nim trochu milejší. Dejte mu jméno a nechte ho v klidu snovat. Nakonec je to tichý strážce vašeho domu před mnoha vetřelci.

Jaká je vaše obvyklá reakce na přítomnost pavouka v domě?

Zdroj: WhatIfShow

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Zobrazit další články