Titanic vydával 26 let záhadný signál, vědci teď konečně ví proč. Tohle pravděpodobně přepíše historii podmořského života. Vše je však teprve na začátku.
Od potopení Titanicu uběhlo už 112 let. Kdysi největší a nejluxusnější parník s tak tragickým koncem však dodnes nepřestává udivovat. V roce 1996 byl poblíž jeho vraku například zaznamenán zvláštní sonarový signál. Dlouhá léta nebylo jasné, odkud vlastně vychází. Mnozí se domnívali, že se pod vrakem Titanicu skrývá další vrak, jiní zase tvrdili, že signál vychází přímo z Titanicu. Skutečnost je však mnohem zajímavější.
Signál z Titanicu
Když vědci poprvé zaznamenali neznámý signál z Titanicu, netušili, kam je dlouholeté bádání vlastně zavede. Celých 26 let se podivným signálem zabývali vědci z celého světa. Ke skutečnému průlomu však došlo teprve v roce 2022, kdy se k vraku lodi vydala expedice se zkušeným pilotem ponorek Paulem Henrym Nargeoletem. Po několika dnech bádání zjistili, že tajuplný signál nevysílá žádná lidská technologie. Signál vycházel z dosud neobjeveného podmořského světa plného rozmanitých korálů a živočichů.
Nargeolet-Fanningův hřbet
Nově objevený podmořský svět získal název Nargeolet-Fanningův hřbet. Jedná se o rušnou metropoli podmořského života, který se skládá z rozličných hub, korálů, ryb, humrů a dalších. Tento skrytý svět jen dokazuje, jak málo toho o hlubinách zemských oceánů víme.
Zároveň se jedná o úchvatný důkaz rozmanitosti podmořského života, který dokáže vzkvétat i v těch nejnepřístupnějších a nejnehostinnějších podmínkách. Nelze vůbec odhadnout, kolik takových podmořských světů se na dnech oceánů ještě skrývá a zda i ony jsou schopné na sebe upozornit podobným způsobem, jako byl signál z Titanicu.
Průzkum teprve začíná
Průzkum hřebene Nargeolet-Fanning představuje významný milník v hlubokomořském výzkumu. Hlubiny oceánu však skrývají další tajemství. Na prozkoumání například čeká ještě další sonarová anomálie, která vysílá další signál z Titanicu. Další průzkumy tak přinesou opět nové poznatky o doposud neznámém životě na dně mořských hlubin. Zároveň je důležité se zaměřit také na ochranu životního prostředí, abychom o klenoty podmořského života nepřišli dřív, než je stihneme prozkoumat.