O krok blíže pravdě: Moře vyplavilo láhev s tajemným vzkazem, pochází od cestující z Titanicu

Vědci momentálně ověřují pravost vzkazu datovaný na 13. duben roku 1912, který měl být vyhozen z Titanicu pouze den před jeho potopením.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Od potopení Titanicu v ledových vodách Atlantiku uplynulo mnoho let, i přes to však záhadné příběhy spojené s touto slavnou lodí stále lákají zvědavce po celém světě. Jedním z nejnovějších záhadných objevů je vzkaz v láhvi, který byl vyplaven mořem více než sto let po tragédii Titaniku. Tento tajemný vzkaz teď intriguje vědce, kteří se snaží ověřit jeho pravost. Vzkaz v láhvi, který byl údajně vyhozen z Titaniku v den jeho potopení, se objevil na pláži v kanadském Novém Brunšviku v roce 2017, ačkoliv se o tom veřejnost dozvěděla až nedávno.

Vzkaz z Titanicu

Vzkaz v láhvi byl datován 13. dubna 1912, pouhý den před tragickým potopením této oceánské parní lodě. Autorkou vzkazu byla pravděpodobně dvanáctiletá dívka jménem Mathilde, která cestovala s matkou Marií a dalšími sourozenci do New Yorku, kde se měli setkat s otcem. Mathilde napsala vzkaz ve francouzštině s nadějí, že bude doručen rodině Lefebvreových v Lievinu. Její vzkaz nyní vědci zkoumají, aby zjistili, zda je autentický a pravý. Ačkoliv tento nález vzbuzuje velký zájem, vědci jsou zmateni ohledně jeho pravosti. Potvrdili, že vzkaz odpovídá časovému rámci potopení Titaniku, ale nelze s jistotou říci, zda je autentický, nebo jestli může jít o podvrh vytvořený v době samotné tragédie, kdy noviny byly nabitými senzačními zprávami.

Vzkazů bylo více

V průběhu doby byly nalezeny další vzkazy spojené s Titanikem, ale pouze jeden z nich byl potvrzen jako pravý, zatímco další byly podvodné. Proto bude třeba provést další výzkum a analýzu, aby se určilo, zda je vzkaz v lahvi skutečným artefaktem z Titaniku. Profesor Maxime Gohier, historik a vedoucí multidisciplinárního týmu výzkumníků, potvrdil, že v případě pravosti by se jednalo o první artefakt z Titaniku nalezený na americkém pobřeží. Nicméně je třeba trpělivě provádět další výzkum, aby se potvrdila autentičnost tohoto záhadného vzkazu.

iZdroj fotografie: Public Domain

Může jít o podvrh

Archeolog Nicolas Beaudry zdůraznil, že je stále příliš brzy na to, abychom s jistotou mohli říci, zda Mathilde tento vzkaz napsala, nebo zda byl napsán někým jiným jménem dívky. Titanic, postavený v letech 1909 až 1912 v belfastských loděnicích Harland and Wolff, byl v době svého dokončení největší lodí na světě. Jeho katastrofa během první plavby z Southamptonu do New Yorku v dubnu 1912 zůstává jednou z nejznámějších námořních tragédií v historii.

Zdroj: Newsweek, Thesun, Cbc
Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články