Záhadná událost ze Sibiře: Po obřím asteroidu, který v roce 1908 dopadl na Zemi, není ani stopy

Tunguzská událost z roku 1908 fascinuje vědce do dnešních dní. Masivní exploze, která na Sibiři sežehla desítky kilometrů lesní plochy. Co přesně explozi způsobilo?

Tunguská událost i Zdroj fotografie: Leonid Kulik, the expedition to the Tunguska event / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Málokdo ví, že se v roce 1908 na Sibiři odehrála scéna jako z Hollywoodského katastrofického filmu. Už tehdy mohlo dojít doslova k apokalyptické události, která by navždy změnila život na Zemi. Do povědomí lidí se zapsala jako tunguzská událost a vědce fascinuje dodnes. Výbuch, který odpovídal síle dvou tisíc atomových bomb, po sobě však nezanechal ani kráter či jiné stopy dopadu. K čemu tedy ve skutečnosti došlo?

Záhadná tunguzská událost

Už hodiny před samotnou událostí mohli obyvatelé Sibiře a přilehlých oblastí pozorovat na nebi velmi zvláštní úkazy. To, co vypadalo jako velmi jasný východ slunce, však bylo předzvěstí ničivé katastrofy, která se nezadržitelně blížila k zemskému povrchu. Následoval ohlušující výbuch a masivní žár, který sežehl 80 milionů stromů. Z oblasti 2 tisíc kilometrů čtverečních zmizela celá stáda sobů i s hlídacími psy a v 60 kilometrů vzdálené vesnici utrpěli lidé silné popáleniny. V té době však tunguzská událost nevzbudila sebemenší zájem tehdejší vlády ani cara Mikuláše II.

Tunguská událost
iZdroj fotografie: This is a hacked version of the public domain map Russia-CIA WFB Map.png. User:Bobby D. Bryant made the modifications and uploaded it under the GFDL on May 21, 2005. / Creative Commons / CC BY-SA

Předmět konspiračních teorií

Skutečný zájem si tunguzská událost získala až koncem 20 let, kdy se o záhadnou explozi začal zajímat mineralog Leonid Alexejevič Kulik. Byl to první vědec, který se do oblasti výbuchu vydal. Celá událost se stala jeho celoživotní posedlostí a byl taky prvním, kdo vyjádřil teorii, že explozi způsobilo mimozemské těleso. Největší záhadou však zůstával fakt, že nebyl v oblasti nalezen žádný kráter, který by dopad mimozemského tělesa způsobil.

Postupem času se proto celá záležitost stala předmětem konspiračních teorií, které zahrnovaly působení mimozemšťanů nebo masivní výbuch zemního plynu. Prvky, které však vědci později nalezli v půdě, však nasvědčují, že se skutečně jednalo o meteorit či kometu.

„UFO hacker“ se naboural do webových stránek NASA. Prý tam našel informace o mimozemšťanech a viděl i fotky

K dopadu nikdy nedošlo

Teprve v posledních letech přišli vědci z teorií, že výbuch skutečně způsobilo mimozemské těleso o velikosti 10 až 50 metrů. Pravděpodobně se jednalo o úlomek většího meteoritu, který však na zemský povrch naštěstí nedopadl. Podle posledních simulací úlomek explodoval ve vzdálenosti 5 kilometrů od zemského povrchu a vytvořil masivní tlakovou vlnu, pro kterou se následně vžilo označení tunguzská událost. Země tehdy měla opravdu štěstí, protože přímý náraz by mohl mít apokalyptický dopad na celé lidstvo.

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články