Co se stane, když roztaje Antarktida: Hladina moří se prý zvedne až o 58 metrů

Pokud roztaje Antarktida se všemi svými ledovci, dojde k zaplavení velkých přímořských metropolí. Lidstvo bude čelit významným změnám klimatu. Zasáhne úplně všechny.

Antarktida i Zdroj fotografie: NASA / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Globální oteplování a tání ledovců. Tato dvě témata straší lidstvo už několik desítek let a situace se stále nelepší. Spíše naopak. Alarmující je například masivní úbytek ledu v oblasti Antarktidy, který vědci za poslední rok zaznamenali. Antarktida je významným bodem, který celou planetu ochlazuje a zpomaluje tak globální oteplování. Tuto funkci však už brzy může přestat plnit, a naopak začne významně přispívat k celkovému oteplování planety. Kromě toho hrozí masivní vzestup mořské hladiny a extrémní změny počasí.

Antarktida se masivně otepluje

Ledovcová plocha Antarktidy se oproti minulému roku zmenšila o neuvěřitelných 621 tisíc kilometrů čtverečních. Drobné výkyvy v rozloze ledovců vědci zaznamenávají už celé desítky let. Úbytek ledu vždy přicházel s antarktickým létem a během antarktické zimy opět narostl. V poslední dekádě je však patrný sestupný trend v meziročních pozorováních. Antarktida tím ztrácí svou primární funkci ochlazování planety. Velká ledovcová plocha totiž odráží významné množství slunečního záření zpátky do vesmíru. Tání ledovců však odkrývá velké plochy hlubokého a tmavého oceánu, který naopak sluneční světlo pohlcuje a přispívá tak k zahřívání planety.

iZdroj fotografie: Gordon Leggett / Creative Commons / CC BY-SA

Zvedne se hladina moří

Kromě zvýšeného oteplování planety může mít tání ledovců na Antarktidě i další negativní dopady. Jedním z nich je i zvýšení hladiny moří. Vědci uvádí, že se hladina moří každoročně zvedne o několik desítek milimetrů. To na první pohled nepůsobí nijak dramaticky. Postupem času se však tento údaj nasčítá i do několika centimetrů či metrů. Takový nárůst mořské hladiny bude fatální pro všechny přímořské oblasti a metropole.

Vědci udávají, že kdyby roztály všechny ledovce na Antarktidě, hladina moří se zvedne až o 60 metrů. To by znamenalo zaplavení několika velkých měst s miliardami obyvatel, jako je Londýn, New York, New Orleans, Hong Kong, Tokyo a podobně. Naštěstí není pravděpodobné, že by Antarktida roztála ze dne na den. Přesto by byly následky takového zatopení naprosto devastující.

iZdroj fotografie: Christopher Michel / Creative Commons / CC BY-SA

Změna klimatu i gravitace

Dalším negativním dopadem by byla výrazná změna klimatu a extrémní výkyvy počasí. Ledovce na Antarktidě obsahují především sladkou vodu, která by výrazně narušila slanost oceánů. To by mělo negativní dopad jak na mořské živočichy, tak na projevy počasí. Proudy, které veškeré počasí ovlivňují, by byly vychýleny a narušeny a nezatopené oblasti planety by tak čekaly extrémní bouře nebo nekonečné sucha.

Antarktida, jeden velký přírodní archiv aneb Jak Antarktické ledovce dovolují lidstvu cestovat v čase

Zároveň by zvýšená masa vody mohla vychýlit osu planety a narušit její gravitaci. Antarktida však může skrývat i další neviditelnou hrozbu v podobě neznámých virů a bakterií, které v ledovcích přežívají už miliony let. Jejich vypuštěním do ekosystému Země by mohlo dojít k masivní epidemii, která by jen přispěla k devastujícím důsledkům tání ledovců.

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články