Odlesňování amazonského pralesu dosáhlo nejvyššího stupně za posledních 15 let. Odborníci bijí na poplach, dopady mohou být devastující

Míra odlesňování v pralesech Amazonie poskočila letos o 21,97 % a dosáhla tak nejvyšších hodnot od roku 2006. Mezi květnem 2020 a červencem 2021 padlo 13 235 km čtverečných.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tato tendence vyvolává silné pochybnosti ohledně zdánlivého závazku Brazílie, že odlesňování během další dekády zcela ukončí. Čísla zveřejněná národní agenturou INPE pochází ze satelitních snímků a ukazují na pokračování zcela alarmujícího ilegálního kácení. Na počátku tohoto měsíce se přitom Brazílie přidala k víc jak stovce dalších národů, které se zavázaly, že do roku 2030 určitě zvrátí následky této rizikové činnosti.

Delegace na summitu

Na nedávné klimatické konferenci vynaložila brazilská delegace značnou námahu, aby přítomné přesvědčila, že pro ochranu amazonských pralesů dělá skutečně maximum. Nicméně podle zpráv jak BBC, tak i deníku The Guardian věděla místní vláda o těchto statistikách ještě před jednáním o stavu klimatu. Rozhodla se však zabránit jejich zveřejnění do konání konference, aby se vyhnula zpochybnění svého vlastního tvrzení.

iZdroj fotografie: Unsplash

Když bral tato čísla na vědomí, sdělil ministr životního prostředí Joaquim Pereita novinářům, že „čísla jsou stále velkou výzvou a že vláda musí proti zločinům tohoto typu postupovat mnohem přísněji, zřetelněji a rozhodněji“. Problém je v tom, že odlesňování se odehrává ve stejné, nebo dokonce rostoucí míře už čtvrtým rokem po sobě. Z toho nejen dle konzervativců plyne, že jakákoli prohlášení tohoto typu jsou naprosto bezvýznamná.

Neustálé nárůsty v posledních letech

Například během minulého roku bylo pokáceno celých 10 851 kilometrů čtverečných pralesa, což je nárůst o 7,1 % oproti předchozím 12 měsícům. A proti roku 2019 se odehrál nárůst o ohromujících 34,4 %, což bylo zase zvýšení o 8,5 % ve srovnání s ročníkem 2018. Zatímco tedy vláda Brazílie stále ujišťuje o potřebě zásahů, samotné kácení stromů překonává každý rok stav z předchozího období. O prázdná prohlášení tak jde mnohem delší dobu.

iZdroj fotografie: Unsplash

Pralesy v Amazonii jsou vnímány coby klíčové ohnisko klimatické změny, protože jejich stromy pohlcují obrovské objemy oxidu uhličitého. Ztráta tohoto zcela kritického ekosystému by měla naprosto katastrofální následky. Nejspíš by bez něj nebylo možné splnit stanovený cíl omezení globálního oteplování na 1,5 stupně Celsia. Tento cíl bude bez reálné, nikoli jen slovní spolupráce brazilských vládních činitelů zřejmě neproveditelný.

Sledujete úbytky tohoto nebo jiných pralesních porostů?

Zdroj: IFLScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články