Našel pod polem jeskyni, jeho nález mu kompletně změnil život. Obsahuje miliony dekorativních lastur, vědci jsou v úžasu. Nikdo neví, jak a kdy vlastně vznikla.
Psal se rok 1853, když neznámý farmář učinil jeden z nejpodivnějších objevů století. Vše se odehrálo v anglickém Kentu, kde se farmář věnoval své obvyklé práci. Právě okopával půdu, když mu najednou motyka zmizela v útrobách Země. Půda se vydrolila a sesypala a zanechala po sobě díru do neznáma. V té chvíli si farmář ještě neuvědomoval, že celou dobu měl pod nohama skrytou jeskyni, kterou zdobily miliony lastur.
Jeskyně zdobená miliony lastur
Dotyčný si svůj objev nenechal pro sebe a brzy se kolem díry shromáždilo celé městečko. Místní učitel dokonce nabídl, že by do díry mohli spustit jeho syna Joshua. Zvědavost lidí dalece převyšovala nebezpečné aspekty takového podniku. Joshua však svůj výlet do neznámých útrob Země ve zdraví přežil. Když byl znovu vytažen na světlo světa, informoval užaslé publikum o podivné jeskyni, jejíž stěny zdobí miliony lastur. Lidé byli k tomuto tvrzení zprvu skeptičtí, ale brzy se jim povedlo díru dostatečně rozšířit, aby si podivnou jeskyni mohl každý z nich prohlédnout na vlastní oči.
Margate shell grotto a její mozaiky
Pro jeskyni se vžil název Margate shell grotto a její původ je dodnes neznámý. Téměř všechny stěny i strop jeskyně pokrývají mozaiky, které tvoří miliony lastur. Mozaiky pokrývají celkem 190 metrů čtverečních jeskynní plochy a tvoří je zhruba 4,6 milionů lastur. Jeskyně se skládá z přístupové chodby, kupole, a dokonce místnosti s oltářem. Vše je pokryté lasturami.
Neznámý původ jeskyně
Jeskyně zůstává neprobádanou záhadou až do dnešních dní. Není známo, kdy vznikla, z jakého důvodu a odkud se vzaly miliony lastur pokrývající její stěny. Vzniknout tak mohla v podstatě kdykoliv během posledních tří tisících let známé historie. Podle některých teorií se jednalo o výstřelek nějakého bohatého šlechtice z 18. století. Jiní si zase myslí, že se mohlo jednat o prehistorický astronomický kalendář. Někteří původ jeskyně dokonce spojují s působením Templářských rytířů.
Největší záhadu však představují samotné lastury. Naleziště většiny z nich se nachází na nedalekých pláží v okolí Kentu. Mozaiku však tvoří také pár lastur ze vzdálenějších míst. Dokud však neproběhne důkladný výzkum místa, nejspíš nikdy nebudeme vědět, jak a proč se tam ty miliony lastur dostaly.