Jak je to s pokladem templářů: Má hodnotu miliard, dodnes však není k nalezení

Co se stalo s pokladem templářů? Jeho hodnota by dnes dosahovala několika miliard korun. Nikdo však netuší, kde se nachází. Jeho nalezení by znamenalo zásadní historický průlom.

pokladem templářů i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Řád templářských rytířů představoval první nadnárodní organizaci v historii. Dodnes se kolem něj točí velké množství konspiračních teorií. Tématika templářů je zvlášť oblíbená mezi hledači pokladů. Bájný templářský poklad by dnes měl hodnotu několika miliard korun. Nikdo však netuší, kde se nachází. Pokladem templářů přitom nebyly pouze hodnotné cennosti, ale také rozlehlé pozemky a významná historická díla. Jejich rostoucí moc a vliv nakonec zapříčinil jejich pád.

Moderní posedlost pokladem templářů

Templáři jsou dodnes obestřeni velkým množstvím záhad, které dráždí přední světové historiky i amatérské lovce pokladů. Oblíbenost templářů dokazují také četné filmy i literární díla. Největší fascinace pramení z posedlosti bájným pokladem templářů, který by dnes měl hodnotu několika miliard korun. Dodnes však není jasné, že takový poklad skutečně existoval a kde by se mohl nacházet. Jeho nalezení by mohlo osvětlit četné historické události.

pokladem templářů
iZdroj fotografie: Depositephotos
Posedlost pokladem templářů je dodnes aktuální

Vznik templářských rytířů

Boje o Svatou zemi probíhaly od počátku starověku až do novověku. Nárok si na ní činili křesťané, muslimové i židé. Po většinu času však všechny tři frakce žily na území dnešní Izraele, Palestiny, Libanonu a části Sýrie v jakési vzájemné symbióze. Obecně lze říci, že se ale rozhodně nejednalo o poklidné a bezpečné území. Poutníci, kteří se do Svaté země vypravili na svou duchovní pouť, tak čelili četným nástrahám. Poutní stezku často přepadali různí lapkové, kteří si brousili zuby na poklady poutníků. Řád templářských rytířů tak vznikl jako organizovaná skupina elitních bojovníků, kteří měli na klíčových bodech poutní stezky zajišťovat bezpečí.

Místo brambor vykopal poklad. Neposlušný školák během plnění trestu vykopal egyptské sošky nevyčíslitelné hodnoty

Rostoucí moc znamenala zkázu templářů

Členové řádu templářských rytířů museli dodržovat životní rytmus běžných mnichů. Kromě bohoslužeb však byli cvičeni v boji a stala se z nich elitní organizace, která zajišťovala bezpečí křesťanských poutníků. Postupem času však jejich pravomoci rapidně rostly. Bohatí šlechticové i měšťané jim dávali do úschovy své poklady, včetně četných pozemků. Mnohé z nich dostali darem, jako díky za jejich službu křesťanskému národu. S rostoucím pokladem templářů rostla také jejich moc a vliv na tehdejší svět. Evropským panovníkům poskytovali bezúročné půjčky na jejich válečná tažení a další záležitosti. Právě tato moc však nakonec znamenala jejich zkázu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články