Nejbohatší muž na Zemi měl jmění ve výši 10 bilionů korun, přesto je pro mnohé záhadou. Musk a Bezos nedosahují ani poloviny

Obchodní magnáti Elon Musk a Jeff Bezos se už delší dobu přetahují o titul nejbohatšího člověka na světě. Jejich rivalita také vyústila v některé velmi zábavné situace.

i Zdroj fotografie: Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0
                   

Nicméně vezmeme-li v úvahu celou světovou historii, pak i tito dva naprosto blednou před nejbohatším mužem, který kdy chodil po Zemi. Byl jím africký král Mansa Musa. Dost možná jste to jméno nikdy neslyšeli. Jednalo se o bývalého krále bohaté říše Mali na západě Afriky. Narodil se v roce 1280, a když roku 1312 získal od bratra trůn, dostal titul „Mansa“, tedy „sultán“ nebo „císař“. Jeho život a funkci říše popisuje historik Al-Umari.

Prosperita obrovské africké říše

Důvodem odstupu jeho bratra byla expedice přes Atlantický oceán, výprava, ze které se bohužel už nikdy nevrátil. Pod vládou Mansy Musa Mali rostla a rozpínala se na více jak 3 000 kilometrech čtverečních – od Atlantiku až po to, co je dnes Nigérií. Pokrývala také některé části současného Senegalu, Mauretánie, Burkiny Faso, Gambie či Pobřeží Slonoviny. Šlo tak o jedno z největších impérií v Západní Africe, které jazykem i zákony ovlivnilo celý region.

iZdroj fotografie: Abraham Cresques / Creative Commons / Public Domain

Musovo bohatství pocházelo hlavně z přírodních surovin, konkrétně zlata a soli. Během 14. století vlastnila říše Mali pravděpodobně skoro polovinu tehdejšího zlata, a každý jeho kousek patřil právě Musovi. Vládce měl v té době tedy neomezený přístup k nejcennějšímu zdroji té doby. Kromě toho na jeho území byla i četná obchodní centra, tudíž získával další zdroje ještě samotným obchodováním ve své říši.

Net worth odhadovaný na 500 miliard dolarů

Net worth je nástroj hodnocení finančních i dalších majetků konkrétní osoby. Přestože tato hladina neustále kolísá, jde o univerzální světovou metodiku odhadu majetku jednotlivce či společnosti. Elon Musk a Jeff Bezos v tomto ukazateli oba překročili hranici 200 miliard dolarů. Jsou ovšem stále těžce pozadu za Musou, jehož majetek by tímto ukazatelem odpovídal více jak dvojnásobku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Když se Musa vydal v roce 1324 na pouť do Mekky, podle záznamů si s sebou vzal „doprovod“ 60 000 mužů. Jeho cestovní záznamy pečlivě zahrnovaly všechny královské úředníky, vojáky, obchodníky i otroky. Dále nějaké ovce a kozy na jídlo a asi stovku velbloudů, z nichž každý nesl velký náklad zlata. Cestování bylo také nadmíru stylové, protože většina z nich údajně cestovala oblečená ve zlatě a perském hedvábí.

Panovník se sklonem k filantropii

Podle historických záznamů rozdával Musa zlato také žebrákům, které cestou potkal. Stejně tak v Káhiře a dalších městech rád kupoval suvenýry. Dávný historik Al-Umari popsal jeho konverzaci s emírem v Káhiře. Africký král mluvil skrze tlumočníka, i když sám uměl arabsky plynule. Pokladnici také předal značnou sumu ve zlatě a dalších cennostech. V Káhiře dokonce rozdal tolik zlata, že městu způsobil ekonomickou krizi.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zkazky mluví o tom, že ho záznamy odmítaly oslavovat v písních a dalšími způsoby. Místní si totiž mysleli, že zbytečně rozdává místní zdroje říše mimo její území. Suvenýry mu ovšem nestačily a cestou získával i další území, například Gao v Songhajské říši. Mali tak rozšířil až k jižnímu konci pouště Sahara. Prostředky užíval také na podporu vzdělání, knihoven a mnoha dalších institucí napříč celou zemí. Některé z nich přitom stojí dodnes.

Říše po jeho úmrtí postupně upadala

Opulentnímu vládci je přičítáno také zahájení tradice obecného vzdělávání na území Západní Afriky. Jenže když byl tak oslavovaný a bohatý, proč o něm dnes vlastně nevíme? Musa zemřel kolem roku 1330 a trůn zdědili jeho synové. Bohužel nebyli schopni udržet impérium pohromadě a státní celek se postupně rozpadl na malé kousky. Éra tohoto království definitivně skončila ve chvíli, kdy do regionu dorazili Evropané.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Podle více historických expertů „je historie středověku stále výrazně pouze historií Západu“. Právě to je důvod, proč je Mansa Musův příběh relativně neznámý v obecném povědomí. Historie je obecně psána vítězi, a stopa kohokoli tak snadno zapadne v hlasech, které jsou později dominantnější. Příběh vládce Musy tak rozhodně nebude jediným případem významného panovníka, kterého objevíme jen při důkladném zkoumání.

Na co byste se Musy zeptali, kdybyste s ním mohli mluvit?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Zobrazit další články