Nový přírůstek do rodiny oceánů. Planeta Země už jich má oficiálně pět. Co to reálně znamená?

National Geographic oficiálně uznal Jižní oceán na mapách spolu s Atlantickým, Tichým, Indickým a Arktickým.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Společnost National Geographic oznámila novou politiku mapování při příležitosti Světového dne oceánů. Na rozdíl od ostatních vodstev byl Jižní oceán definován proudem. Ostatní oceány jako Atlantik jsou definovány kontinenty, které je obklopují, a status Jižního oceánu byl věcí, o kterou se na světové scéně dlouho vedly spory. National Geographic také doufá, že nový status přispěje k ochraně těchto vod.

Nový přírůstek do rodiny oceánů

Tím, že kartografové ze společnosti National Geopgraphic konečně na mapách uznali Jižní oceán, se celkový počet oceánů na naší planetě zvýšil na pět. Společnost, která mapy světa uveřejňuje od roku 1915, oznámila novou mapovou politiku symbolicky u příležitosti Světového dne oceánů. Kartografové Jižní oceány definovali pomocí proudu kolem Antarktidy, čímž se přidává k Atlantickému, Tichému, Arktickému a Indickému.

iZdroj fotografie: Se souhlasem National Geographic

Faktem zůstává, že se zatím jedná o uznání mezinárodně sporné, neboť National Geographic nedisponuje v tomto ohledu nějakou pravomocí. Společnost nicméně doufá, že její krok revize map pomůže lidem přemýšlet o těchto vodách jinak a více je chránit. Ostatně tyto vody byly už dlouho uznávány jako pátý oceán vědeckými kapacitami po celém světě, tudíž akt National Geographicu je jen logickým pokračováním.

Další uznání je otázkou

Protože však neexistovala mezinárodní shoda, odehrávalo se uznání oceánu jen na komunitní úrovni. Jižní oceán byl vždycky označen, ale pokaždé a každým trochu jinak. Finální uznání coby oceánu znamená vědomí ekologické samostatnosti ekosystémů, které tyto vody obsahují. Jižní oceán je obklopen rychlým Antarktickým proudem a jde o jediný oceán, který se dotýká tří dalších a kompletně obklopuje kontinent, místo aby jím byl ohraničen.

iZdroj fotografie: Pixabay

Dosud se NG řídil podle stanoviska Mezinárodní vodní organizace, která tyto vody za oceán nejdříve uznala roku 1937, ale v roce 1953 stanovisko odvolala. Americká rada pro geografické názvy uznává Jižní oceán od roku 1999, zatímco další společnosti v oboru přijaly název až v únoru tohoto roku. Podle mnoha odborníků bude mít největší dopad vzdělávání, které informaci o pátém oceánu dostane do obecného povědomí.

Zdroj: Dailymail

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Zobrazit další články