Objevil se vrak poslední nelegální otrokářské lodi. Analýza DNA ze stop tělesných tekutin lidstvu přinese odpovědi na mnoho otázek

Vědci odhalili, že vrak poslední americké otrokářské lodi je překvapivě dobře zachovalý. Loď v roce 1860 přepravila poslední africké otroky a nyní se nachází u pobřeží Alabamy.

i Zdroj fotografie: Thom Tenery / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Škuner Clotilda byl poslední americkou lodí zapojenou do transatlantického obchodu s otroky. Vrak byl nalezen pohřbený pod nánosy bahna v řece u pobřeží Alabamy. Vědci nyní použili sonar k pořízení snímků 27 metrů dlouhého vraku a zjistili, že většina dřevěného škuneru se zdá být neporušená.

Výborný stav lodi

Důvodem je, že vrak je v bahně v deltě Mobile-Tensaw se sladkou vodou, která ho chránila. Paluba dvoustěžňové lodi je nepochybně zničená. Loď se však zdá být v podpalubí, kde byli drženi afričtí zajatci jako náklad, minimálně z části zachována. Dřevěné lodě, které se potopí v moři, jsou často doslova sežrány škeblemi, jež tráví téměř celý svůj život na dřevě pod vodou a zároveň ho požírají. Potřebují však slanou vodu, proto Clotildu v řece neobsadily.

At the bottom of the Mobile River in Alabama, archaeologists have found what they believe to be the wreck of Clotilda,…

Zveřejnil(a) Archaeology Magazine dne Středa 14. srpna 2019
Prvotní nález

Usazeniny, které pokryly části lodi, ji přitom mohly chránit před jinými organismy i před mechanickými vlivy. K tomu, aby železo zrezivělo, však ve vodě není potřeba mnoho soli. Je tedy možné, že lodní části ze železa jsou zachovány pouze ve formě rzi. Právě tyto konstrukce by mohly být slabým místem, pokud by se výzkumníci vrak pokoušeli ze dna vyzvednout.

Nelegální přeprava

Clotilda byla poslední známou lodí, která přepravovala africké zajatce do jižní části Spojených států jako otroky. Přeprava byla nelegální, protože Kongres Spojených států již v roce 1808 rozhodl, že takové obchodování s lidmi je nezákonné. Ale otroctví bylo stále povoleno právě v mnoha jižních státech. Na palubě bylo pravděpodobně 110 až 160 otroků. 

Wreckage of Last Known Slave Ship in U.S. Largely Intact, Could Contain Human DNA Researchers have found that the…

Zveřejnil(a) Odu News dne Úterý 28. prosince 2021
Vrak Clotildy

Po úspěšné přepravě byla loď zapálena a potopena, aby byly zničeny důkazy o nelegálním nákladu. Většina lodi však ohni odolala a zůstala na dně řeky. Rok poté, co se Clotilda potopila, začala občanská válka Spojených států. Po válce bylo otroctví zcela zrušeno. Afričané, kteří připluli do Spojených států s Clotildou, byli propuštěni. Pak se někteří z nich usadili v oblasti, které říkali Africatown na předměstí Mobile.

Další osud vraku

Zásoby, které byly pravděpodobně uloženy v plavidle – včetně sudů s vodou, vepřového, hovězího, rýže, rumu, melasy, mouky a chleba – mohou stále ležet pohřbené v nákladovém prostoru lodi. Existuje dokonce naděje, že se podaří získat lidskou DNA ze stop tělesných tekutin nebo exkrementů mezi prkny lodi.

Nadcházející vykopávky budou zahrnovat odběr vzorků dřeva, zkoumání vodních druhů kolonizujících vrak a určení, co lze udělat pro zlepšení stavu lokality. Jedním z problémů vykopávání je zničení kontextu, a tím pádem i příběhu. Lepší možností může být nechat vrak lodi na místě a postavit v blízkosti památník. Očekává se, že příští léto bude otevřeno nové muzeum, Africatown’s Heritage House.

Jste pro vykopání vraku, nebo pro jeho zachování na místě?

Zdroj: Forskning, NationalGeographic

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Zobrazit další články