Vylovit jednu ztroskotanou loď ze Suezského průplavu byl velký problém. Jak tedy Egypťané postavili pyramidy?

Otázku po způsobu stavby pyramid si kladou vědci opakovaně a dlouhodobě. Objev starověké rampy tuto záhadu ještě prohlubuje.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Badatelé v Egyptě objevili 4 500 let starou rampu poskytující stopy ohledně technologických znalostí a postupů starověkých Egypťanů. Tento systém ramp byl použit k dopravě alabastrových kamenů z lomu. Dostupné zprávy naznačují, že může poskytnout větší vhled do postupu stavby velkých pyramid. Ačkoli je ale tento systém významným technologickým objevem, jeho souvislost s pyramidami je přece jen trochu slabší.

Lom, alabastr a rampa

Archeologové z francouzského Institutu Orientální Archeologie v Káhiře a university v Liverpoolu objevili zbytky systému v Hatnubu, oblasti Východní pouště. Datuje se minimálně do vlády faraona Khufu, který nechal vystavět Velkou pyramidu v Gíze. Systém sestává z centrální rampy lemované schodištěm s mnoha dírami pro kolíky. Pomocí saní, na kterých stál kamenný blok připevněný provazy k těmto kolíkům, dokázali Egypťané dostat blok nahoru.

iZdroj fotografie: Pixabay

Alabastrový blok se tímto systémem dostal z lomu po nakloněné rovině v úhlu 20 či dokonce více stupňů. Je ovšem silně zavádějící vzít alabastrový lom, spojit ho s rampou a prohlásit, že takhle byly postaveny pyramidy. Jednoduše proto, že nejsou postaveny z alabastru. Způsob, jakým staří Egypťané kámen krájeli a přesouvali, je ještě stále do značné míry záhadou. Alabaster je měkčí minerál, odlišný od masivních těžkých bloků právě v pyramidách.

Ohledně zpracování stále mnoho otázek

Vlastně neznáme jejich technologii na řezání kamenů jako například červené žuly. A stejně tak pořád nevíme, jak Egypťané zvedali bloky vážící několik stovek tun, které tvoří právě šikmé stěny pyramid. Většina egyptologů si už myslí, že systém ramp byl použit na stavbu pyramid, ale liší se názory na to, jaký systém používali. Rampy mohly jít přímo nebo kroužit kolem těchto stěn. Případně mohl existovat dokonce systém ramp uvnitř samotných pyramid.

iZdroj fotografie: Pixabay

Takže přestože objev rampy v alabastrovém dole nám něco říká o technických znalostech této civilizace, rozhodně neodpovídá jednoduše na velké otázky o postupu stavby samotné pyramidy. Což je přesně to, co nejspíš Egypťané chtěli. Každý autoritářský režim skrývá svá tajemství, jak nejlépe umí. Proto nenechali žádné záznamy popisující svoje znalosti a technologie. Pyramidy tu tak zůstávají jako hory, my stojíme před nimi a říkáme si, že je nemožné je postavit.

Zdroj: History

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Zobrazit další články