Mnoho českých vynálezů se dnes používá takřka po celém světě a málokdo o tom ví. Týká se to třeba kostkového cukru.
Češi jsou po celém světě uznáváni pro svou šikovnost a většina zahraničních států nás považuje za poměrně chytrý, nebo spíš vychytralý národ. Na plno věcí nicméně můžete být velmi pyšní a řada obyvatel o tom nemá takřka žádné tušení. Třeba právě kostkový cukr nebo silonky jsou ryze českými výrobky, bez kterých si mnozí nedokáží představit život.
Vynálezy, které změnily svět
Existuje řada českých vynálezů, které se zapsaly do historie a do určité míry dokonce ovlivnily budoucnost. To se týká třeba silonových punčoch, které si získaly obrovskou popularitu mezi děvčaty a vyrábí se dnes takřka po celém světě. U nás přitom byla první manufaktura na jejich výrobu založena již v roce 1697, a to v klášteře v Oseku.
Hrdí můžeme být také na kostkový cukr, bez kterého si dnes většina lidí nedokáže představit svůj život. Přeci jen ho můžete najít téměř v každé restauraci a kavárně po celém světě. Mnozí ho pak mají určitě i u sebe doma. Historie tohoto vynálezu sahá až do roku 1841, kdy byl vyroben první list na kostkový cukr, a to Jakubem Kryštofem Radem.
První měkké kontaktní čočky
Za zmínku poté stojí také vynález měkkých kontaktních čoček, za kterým stojí český chemik Otto Wichterle. Tomu se podařilo vyřešit tehdy velmi diskutovanou problematiku a svou prací se proslavil po celém světě. I když v Česku není vždy do zpěvu, máme na kontě dle webu Aktuálně řadu úspěchů, které je třeba si připomínat a být na ně hrdí.