Místo uměle slazených nápojů si smíchejte cukr s vodou. Dodá vám energii a zlepší zažívání. Vědci vysvětlili proč

Vytrvalostní běh či jízda na kole spotřebují mnoho energie, proto se cítíme unavení a máme potřebu ji doplnit. Jenže je velký rozdíl v tom, jaký typ sacharidů přijímáme.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Sacharidy zvyšují sportovní výkon a zlepšují vytrvalost. To je důvod, proč je v posilovnách a sportovních obchodech k dispozici tolik energetických nápojů, tyčinek a koktejlů. Tyto zdroje však nejsou pro naše tělo tou nejlepší volbou. Proto je na čase vyzkoušet něco jiného. Třeba jednoduchou vodu s cukrem.

Proč upřednostnit sacharózu před glukózou?

Sacharóza je disacharid, který se skládá ze dvou molekul cukru, glukózy a fruktózy, a nedávná britská studie potvrzuje, že tělo zpracovává sacharózu lépe a účinněji než monosacharidy. Vědci testovali různé nápoje na bázi sacharózy a glukózy a zkoumali jejich účinnost. Zjistili, že sacharóza umožnila podat sportovcům lepší výkon a zároveň ji střeva dokázala snadněji zpracovat.

iZdroj fotografie: Unsplash

Příznivý vliv na střevní zažívání oproti monosacharidům potvrzuje i studie Garetha Wallise. Sacharózou je i běžný kuchyňský cukr, a proto se dostává do hry slazená voda. Slazené nápoje zakoupené v obchodě často obsahují kromě sacharidů další přísady, jako jsou kofein, potravinářské příchutě a barviva. Rozdíl je i v ceně. Zejména energetické nápoje jsou mnohem dražší než obyčejná voda s cukrem.

Jak užívat slazenou vodu?

Slazenou vodu si snadno připravíte rozmícháním cukru ve sklenici vody. Cukr, který běžně používáte doma například na pečení, a cukr ve slazených nápojích se liší. Slazená voda obsahuje sacharózu, zatímco slazené nápoje prodávané v obchodě obsahují glukózu v kombinaci s dalšími cukry (fruktózou, sirupem z kukuřičného škrobu…). 

iZdroj fotografie: Unsplash

Slazenou vodu, stejně jako všechno sladké, je důležité konzumovat s mírou. Pro vytrvalostní tréninky si nachystejte šálek vody s 20 gramy cukru. Pro méně intenzivní tréninky můžete snížit množství cukru na polovinu. Pokud potřebujete během dne dodat energii, ale nespálíte ji cvičením, nedoporučuje se konzumovat více než 5 gramů cukru na šálek vody.

Čím si doplňujete energii při fyzické námaze?

Zdroj: BrightSide, Is There a Specific Role for Sucrose in Sports and Exercise Performance?, Bath, ScienceAlert

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Zobrazit další články