Jednu známou barvu nenajdete na žádné vlajce. Co je důvodem a jakou pověst si nese z historie?

Už jste jistě viděli státní vlajky řady zemí a mnohé z nich poznáte podle barev, avšak jedna ze základních barev se na vlajkách neobjevuje.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vlastně to není tak zcela pravda. Dotyčná barva je přítomna ve vlajkách dvou exotických zemí, ale je sotva patrná. Ani tyto země nejsou natolik známé, aby si toho každý člověk všiml. Faktem je, že mezi barevnými vlajkami můžete vidět černou, žlutou, oranžovou, zelenou, různé odstíny modré a jiné běžně používané barvy.

Získat fialovou barvu bývalo opravdu náročné

V minulosti byla fialová nebo purpurová barva považována za velmi vzácnou, informuje World Atlas. Jejich barvivo mělo vyšší cenu než zlato. Důvodem byli mořští šneci a raritní obsah látek z jejich těl sloužících ke tvorbě barviva. Fialová barva byla připravena z malých mořských plžů v Libanonu. Aby vznikl jeden gram fialové barvy, muselo být zabito více než 10 000 hlemýžďů. To vysvětluje extrémně vysokou pořizovací cenu. 450 gramů fialové barvy stálo přes 52 tisíc amerických dolarů. Barva se proto k výrobě vlajek nepoužívala.

Barva jen pro bohaté

Krom toho až do 19. století byl nákup purpurového barviva záležitostí pouze bohatých. Z tohoto důvodu britská královna Alžběta oznámila, že nikdo jiný než královská rodina nemůže nosit fialovou. Proto zůstávala tato barva běžným lidem cizí. Ze 195 oficiálně uznaných zemí světa jsou Nikaragua a Dominika (ostrov v Karibiku) jediné, které mají na vlajce fialovou barvu. Dominika přijala tyto barvy roku 1978 a Nikaragua v roce 1908.

iZdroj fotografie: Unsplash

Vytvoření barviva, které všechno změnilo

Jednou však přišel britský chemik William Henry Perkin s roztokem, který vše změnil. V roce 1856 vytvořil syntetické purpurové barvivo. Poté cena fialových barviv rapidně klesla. Postupně se tato vzácná barva stala součástí každodenního života lidí, byla běžně dostupnou a dala se tak sehnat na každém rohu.

Které barvy máte na vlajkách nejraději?

Zdroj: MentalFloss
Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Zobrazit další články