Tajná operace London Bridge. Co všechno se bude dít, až zemře britská královna Alžběta II.?

Když se řekne Anglie, je prakticky nemožné si nevybavit podobu Jejího Veličenstva královny Alžběty II. Tak silně je 95letá panovnice spjatá s celým ostrovním státem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Od jejího nástupu na trůn v roce 1952 uplynulo již neuvěřitelných 69 let. Tato matka čtyř dětí pracovala jako automechanička a řidička za druhé světové války, jednala se 13 předsedy britské vlády a stejným počtem amerických prezidentů. Vedla 53 zemí patřících ke Commonwealthu a v rodině přivítala 8 vnoučat a 12 pravnoučat. Nicméně odchod jejího manžela – nejdřív ze společenského života, pak i definitivní – je připomínkou, že ani ona nebude moci veřejné funkce zastávat navěky.

Stane se princ Charles po její smrti králem?

Smrt vévody z Edinburghu jasně vynesla na světlo otázku, co se stane v momentě smrti Jejího Veličenstva. Princ z Walesu se stane králem po královnině smrti a promluví k národu ještě tentýž večer. Mezitím se z jeho ženy, Camilly, vévodkyně z Cornwallu, stane královna Camilla. Pokud se Charles rozhodne pro ponechání svého jména, bude znám jako král Charles III. Jeho syn, vévoda z Cambridge, se pak stane princem z Walesu.

iZdroj fotografie: Pxhere

V roce 2019 se objevilo oznámení, že až královna oslaví 94. narozeniny, během 18 měsíců se odebere na odpočinek. Panovalo proto přesvědčení, že se Charles ujme jejích povinností během roku 2021. Je však jasné, že královna se zatím nechystá svou funkci opouštět. Během října ji trápily zdravotní problémy, kvůli kterým rušila veřejný program, nicméně se rychle zotavila a připojila se k přátelům i rodině u příležitosti křtu dvou pravnoučat.

Co se stane v den smrti Veličenstva?

Během noci skonu krále George V. oznámil Buckinghamský palác, že „Králův život se v poklidu ubírá ke svému konci.“ Pokud by královna skonala během pandemie, je velmi pravděpodobné, že by se k truchlení přidala celá rodina. Nicméně jak se ukázalo při pohřbu Philipa, setkání takového počtu osob je momentálně nelehké. Aktuálně však neexistují právní limity, které by omezovaly účast na pohřbech a obdobných akcích.

iZdroj fotografie: Pxhere

Už dříve bylo uvedeno, že po skonu královny bude události do značné míry řídit její osobní lékař, gastroenterolog profesor Huw Thomas. Ten bude jasně určovat, kdo k ní přichází a kdo odchází a také kdy se informace o úmrtí dostane na veřejnost. Když v roce 2002 zemřela na hradě Windsor královna matka, pravděpodobně se před svou smrtí po telefonu rozloučila se svou rodinou i přáteli. Během pandemie se Alžběta II. přesunula do Windsoru.

Kdo kontaktuje ministerského předsedu?

Osobou, která předá informace předsedovi vlády, bude Sir Christopher Geidt, královnin osobní sekretář. Kódové heslo „London Bridge“ bude následně použito k oznámení její smrti dalším politickým činitelům, přičemž u civilních zaměstnanců se očekává prohlášení „London bridge is down (londýnský most padl)“ předané po zabezpečených linkách. V případě smrti George V. byl tento kód „Hyde Park Corner“, aby se nedovtípili telefonní operátoři.

iZdroj fotografie: Pxhere

Zpráva půjde nejdříve do globální agentury Press Association a zároveň do všech světových médií. Tradičně bude také pěšákem ve smutečních šatech vyvěšena v písemné podobě na bráně Buckinghamského paláce. Až bude toto vše probíhat, web paláce bude změněn na jedinou stránku s totožným textem a tmavým pozadím. V roce 2011 oznámil Chris Pratt: „Pokud na stanici Radio 1 uslyšíte Haunted Dancehall od Sabres, zapněte si televizi.“

Jen hodiny po skonu královny

Může to znít morbidně, ale veškeré noviny po celém světě mají smuteční oznámení týkající se královny připravené. Napříč Spojeným královstvím budou vlajky na půl žerdi a zaměstnanci budou nejspíš puštěni domů dřív. Bude následovat 12denní období smutku. Během tohoto času bude tělo přesunuto do Buckinghamského paláce a připraveno na státní pohřeb. Hlavou těchto příprav bude samozřejmě arcibiskup z Canterbury.

iZdroj fotografie: Pxhere

Rakev s královnou bude v hale Westminsteru umístěna 4 dny. Poté bude tělo konečně uloženo v kapli Saint Goerge na hradě Windsoru, kde jsou pohřbeni i královna matka a král George V. Vzhledem k tomu, že se opatření ohledně společenského setkávání v Anglii uvolňují, je velmi pravděpodobné, že Její Veličenstvo bude mít státní pohřeb se vším všudy. Ten bude probíhat ve Westminsterském opatství a následný průvod v Londýně i Windsoru.

Jak se díváte na současnou panovnici Británie?

Zdroj: Elle

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Zobrazit další články